La Liga: Τριάρα της Μπαρτσελόνα στη Βιτόρια και “διπλό” κόντρα στην Αλαβές

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Μπαρτσελόνα, αυτήν την φορά απέναντι στην Αλαβές.

Για την 23η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα την Αλαβές, τρίποντο πήρε η Βαλένθια απέναντι στην Αλμερία, ενώ ισόπαλες ήρθαν Γρανάδα και Λας Πάλμας.

Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε εύκολα της Αλαβές με 1-3 και με τους τρεις βαθμούς της νίκης ανέβηκε στους 50 και την τρίτη θέση. Το σκορ άνοιξε ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 22ο λεπτό, με τον Πολωνό να βρίσκει μάλιστα δίχτυα μετά από έξι παιχνίδια πρωταθλήματος. Με την έναρξη του δέυτερου μέρους ο Γκιντογκάν έκανε το 0-2, αλλά ο Σάμου Ομορντιόν μείωσε πολύ γρήγορα. Οι “μπλαουγκράνα” πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Βίτορ Ρόκε να σκοράρει τέσσερα λεπτά αφού είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, ο παίκτης των Καταλανών “κιτρινίστηκε” δις και αποβλήθηκε μόλις 13 λεπτά μετά την είσοδό του στο “χορτάρι”.

Νωρίτερα, η Βαλένθια πανηγύρισε τρίποντο κόντρα στην Αλμερία (2-1), πετυχαίνοντας την πέμπτη της νίκη στα έξι τελευταία ματς που έχει δώσει. Οι “νυχτερίδες” βρήκαν δύο εύκολα γκολ με τους Ντούρο (14′) και Γιάρεμτσουκ, κατεβάζοντας τον ρυθμό τους στη συνέχεια και δίνοντας τη δυνατότητα στην αντίπαλό τους να μειώσει στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Επιπλέον, Γρανάδα και Λας Πάλμας έμειναν στο 1-1.