La Liga: “Βασίλισσα” της Μαδρίτης η Ρεάλ

Με πρωταγωνιστή τον Βινίσιους, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης και ανέβασε την διαφορά της από τους «ροχιμπλάνκος»

Με τον Βινίσιους να κάνει ότι θέλει την άμυνα της Ατλέτικο Μαδρίτης και τους Μπενζεμά και Ασένσιο να βρίσκουν δίχτυα η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 2-0 την Ατλέτικο και έφυγε στο +8 από την δεύτερη Σεβίλλη.

Η Βασίλισσα πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Καρίμ Μπενζεμά στο 16ο λεπτό. Ο Βινίσιους ταλαιπώρησε τους αντιπάλους του πάσαρε στον Γάλλο που με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Όμπλακ.

Το δεύτερο γκολ ήρθε και πάλι από όμορφη ατομική ενέργεια του Βινίσιους. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ των Μερέγχες έκανε ακόμα μια ατομική ενέργεια βρήκε τον Ασένσιο μόνο του και ο Ισπανός δεν λάθεψε και έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Σκόρερ: 16′ Μπενζεμά, 57′ Ασένσιο

Κάρτες: 45+1′ Μεντί, 88′ Αλάμπα – 36′ Φελίπε, 75′ Κοντογκμπιά, 88′ Σουάρες

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (81′ Νάτσο), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς, Κασεμίρο, Κρόος, Ασένσιο (85′ Βαλβέρδε), Μπενζεμά (46′ Γιόβιτς), Βινίσιους (87′ Ροντρίγκο)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Γιορέντε, Φελίπε, Κοντογκμπιά, Ερμόσο, Κορέα (60′ Σουάρες), Ντε Πολ (69′ Ερέρα), Κόκε, Καράσκο (46′ Λεμάρ), Γκριεζμάν (46′ Φέλιξ), Κούνια (60′ Λόντι)