La Liga: Ξέρανε τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Γιορέντε

Με γκολ του Γιορέντε στις καθυστερήσεις, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε τον βαθμό από τη Ρεάλ

H Ατλέτικο Μαδρίτης ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Ρεάλ στο «Σάντιαγκο Μπερναμπέου», στο μεγάλο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της LaLiga.

Η ομάδα του Σιμεόνε «απέδρασε» με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Ρεάλ και δεν την άφησε να απομακρυνθεί στην κορυφή και να πάει στο +4 από τη δεύτερη Χιρόνα.

Το γκολ μάλιστα πέτυχε ένας πρώην παίκτης της Ρεάλ, ο Μάρκος Γιορέντε και μέχρι το σημείο εκείνο η «Βασίλισσα» έδειχνε να έχει «αγκαλιάσει» τη νίκη, κρατώντας το 1-0 που είχε σημειώσει ο Μπραχίμ Ντίαθ στο 20΄.

Από την άλλη πλευρά, οι «ροχιμπλάνκος» είδαν ένα γκολ του Ντάριο Σίμιτς με κεφαλιά μετά από κόρνερ, να ακυρώνεται στο 50΄ μετά από παρέμβαση του VAR, καθώς κρίθηκε ότι ο Σαούλ επηρέαζε το οπτικό πεδίο του γκολκίπερ της Ρεάλ, Άντρι Λούνιν.

Μπιλμπάο-Μαγιόρκα 4-0 (3΄, 17΄ Μπερτσίτσε, 62΄ Γουρουθέτα, 89΄ Μουνιαΐν)

Βαλένθια-Αλμερία 2-1 (14΄ Ντούρο, 23΄ Γιάρεμτσουκ – 50΄ Αρίμπας)

Γρανάδα-Λας Πάλμας 1-1 (43΄ Μέντες – 68΄ Πεχίνιο)

Αλαβές-Μπαρτσελόνα 1-3 (51΄ Ομορόντιον – 22΄ Λεβαντόφσκι, 49΄ Γκουντογκάν, 63΄ Βίτορ Ρόκε)

Xιρόνα-Σοσιεδάδ 0-0

Βιγιαρεάλ-Κάντιθ 0-0

Οσασούνα-Θέλτα 0-3 (24΄ Λάρσεν, 25΄ Ντε Λα Τόρε, 90΄ Δουβίκας)

Μπέτις-Χετάφε 1-1 (πεν. Ίσκο – πεν. Γκρίνγουντ)

Ρεάλ Μαδρίτης-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (20΄ Μπραχίμ – 90+3΄ Γιορέντε)