Ligue 1: Νίκη “ανάσα” για τη Λυών κόντρα στη Μαρσέιγ, ξέφυγαν από τις τελευταίες θέσεις οι “λιονέ”

Χάρη στον Αλεξάντρ Λακαζέτ, η Λυών πήρε σημαντική νίκη απέναντι στη Μαρσέιγ.

Για την 20η αγωνιστική της Ligue 1, η Λυών επικράτησε της Μαρσέιγ με 1-0 στο “Groupama” και απομακρύνθηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, είχαν αρκετές ευκαιρίες και κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ αυτή του Λακαζέτ στο 37ο λεπτό. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης ξεκίνησε από τα δεξιά, ο Έρνεστ Νουάμα προσπάθησε να σκοράρει, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και ο Λακαζέτ αν και πεσμένος βρήκε δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σύνολο Πιερ Σαζ έκανε διαχείριση του υπέρ της προβαδίσματος και δεν άφησε τους Μασσαλούς να πλησιάσουν στην εστία ή να απειλήσουν ουσιαστικά.