La Liga: Υποβιβάστηκε η Εσπανιόλ, στο Champions League η Σοσιεδάδ

«Μαχαιριά» στις καθυστερήσεις και υποβιβασμός για Εσπανιόλ, εξασφάλισε το εισιτήριο του Champions League η Σοσιεδάδ

Για την 37η αγωνιστική της La Liga, η Εσπανιόλ υποβιβάστηκε στη Segunda division, ενώ 6 ομάδες θα παλέψουν για την παραμονή στην τελευταία αγωνιστική. Στην μάχη της Ευρώπης η Σοσιεδάδ εξασφάλισε την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League.

Εύκολο βράδυ είχε η πρωταθλήτρια Μπαρτσελόνα που νίκησε την Μαγιόρκα με 3-0 στο Καμπ Νου, με τα τέρματα να σημειώνουν οι Φάτι (δύο γκολ) και ο Γκάβι.

Η Σοσιεδάδ ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-2 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, όμως σφράγισε και μαθηματικά την 4η θέση και την παρουσία της στο επόμενο Champions League, καθώς την ίδια ώρα ηττήθηκε και η Βιγιαρεάλ από τη Βαγεκάνο με το ίδιο σκορ (2-1), η οποία έχει ακόμη πολλές ελπίδες για την 7η θέση.

«Χαμός» γίνεται και για την 7η θέση και το «εισιτήριο» του Europa Conference League, όπου 5 ομάδες οι Μπιλμπάο, Οσασούνα, Χιρόνα, Βαγιεκάνο και Σεβίλλη διεκδικούν την τελευταία ευρωπαϊκή θέση, έχοντας μεταξύ τους αποστάσεις (μάξιμουμ) ενός βαθμού.

Η Χιρόνα έχασε τεράστια ευκαιρία για να προσπεράσει τις Οσασούνα και Μπιλμπάο κι όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική. Η Χιρόνα δέχτηκε την εντός έδρας ήττα από τη Μπέτις με 1-2, με τους Σεβιγιάνους να κλειδώνουν το Europa League.

Η υποβιβασμένη Έλτσε έκανε το «μπαμ» της αγωνιστικής, με διπλό στις καθυστερήσεις στο «Σαν Μαμές» απέναντι στη Μπιλμπάο (0-1) χάρις στο γκολ του Μπογιέ.

Στη μάχη της παραμονής, έξι ομάδες οι Κάντιθ, Χετάφε, Βαλένθια, Αλμερία, Θέλτα και Βαγιαδολίδ παλεύουν για να αποφύγουν τη 18η θέση.

Στο «Μεστάγια» η Βαλένθια αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Εσπανιόλ. Η ομάδα του Μπαράχα βρήκε πρώτη γκολ με τον Λόπες στο 38′, όμως η απάντηση της Εσπανιόλ ήταν άμεση και ισοφάσισε στο 40′ με τον Μόντες. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Καταλανοί έπαιξαν τα… ρέστα τους για τη νίκη που θα τους διατηρούσε «ζωντανούς» στη μάχη της παραμονής και πήραν «κεφάλι» στο σκορ με τον Μπρέιθγουεϊτ στο 50′. Στις καθυστερήσεις ωστόσο, οι «νυχτερίδες» πέτυχαν το «χρυσό» γκολ που έψαχναν και καταδίκασαν την Εσπανιόλ.

Αλμερία και Βαγιαδολίδ έψαχναν επίσης τρίποντο παραμονής αλλά «κόλλησαν» στο 0-0, ενώ η Χετάφε κέρδισε με ανατροπή την Οσασούνα με 2-1. Μεγάλο τρίποντο πανηγύρισε η Κάντιθ, επικρατώντας 1-0 της Θέλτα με χρυσό σκόρερ τον Σομπρίνο στο 53′.

Σεβίλλη-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (3΄ Μιρ – 29΄, 69΄ Ροντρίγκο)

Αλμερία-Βαγιαδολίδ 0-0

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ελτσε 0-1 (90΄+3΄ Μπογιέ)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Σοσιεδάδ 2-1 (37΄ Γκριεζμάν, 73΄ Μολίνα – 88΄ Σόρλοθ)

Μπαρτσελόνα-Μαγιόρκα 3-0 (1΄, 24΄ Φάτι, 70΄ Γκάβι)

Κάντιθ-Θέλτα 1-0 (53΄ Θομπρίνο)

Χετάφε-Οσασούνα 2-1 (39΄ Λατάσα, 90΄ Μάτα – 2΄ Άβιλα)

Χιρόνα-Μπέτις 1-2 (36΄ Γκουτιέρες – 47΄, 77΄ Ιγκλέσιας)

Ράγιο Βαγεκάνο-Βιγιαρεάλ 2-1 (56΄ Ντε Τόμας, 63΄ Παλασόν – 83΄ Λο Σέλσο)

Βαλένθια-Εσπανιόλ 2-2 (38΄ Λόπες, 90΄+3΄ Λίνο – 40΄ Μόντες, 50΄ Μπρέιθγουεϊτ)