Premier League: Σώθηκε η Έβερτον, υποβιβάστηκαν Λέστερ και Λιντς- Στο Conference League η Άστον Βίλα

Εντυπωσιακή η «αυλαία» της Premier League, με την Άστον Βίλα να παίρνει το εισιτήριο του Conference League, ενώ στη μάχη της παραμονής “νίκησε” η Έβερτον

Η Άρσεναλ είχε ιδιαίτερα εύκολο έργο απέναντι στη Γουλβς, νικώντας με 5-0 εντός έδρας. Ο Τσάκα- που έχει αποφασίσει να αποχωρήσει για τη Λεβερκούζεν το καλοκαίρι- πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ της ομάδας του( 11’,14’), κλείνοντας μια εξαιρετικά καλή χρονιά για τον ίδιο αλλά και την ομάδα του. Σάκα και Χεσούς σκόραραν κάνοντας το 4-0. Το τελικό 5-0 έγραψε ο Κίβιορ στο 78’ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην τελευταία φετινή εμφάνιση της ομάδας του.

Στα προκριματικά του Conference League προκρίθηκε η Άστον Βίλα μετά την επικράτηση της επίσης «Ευρωπαΐας Μπράιτον (2-1). Οι παίκτες του Έμερι προηγήθηκαν με γκολ των Ντάγκλας Λουίς και  Γουότκινς. Ο Ούνταβ μείωσε για τους «Γλάρους» στο 26’ με το σκορ να μην αλλάζει μέχρι το τέλος του ματς.

Ονειρικό φινάλε για την Μπρέντφορντ που νίκησε της πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι (1-0). Μάλιστα, η ομάδα του Φράνκ είχε πάρει τρίποντο και στο Μάντσεστερ και ολοκλήρωσε τη σεζόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Πίνοκ.

Ισόπαλες αναδείχθηκαν Τσέλσι και Νιουκάστλ στο Λονδίνο (1-1). Οι στοχευμένες και μετρημένες μεταγραφές που έκανε η Νιουκάστλ απέδωσαν «καρπούς», με την ομάδα να τερματίζει τη σεζόν στην 4η θέση. Εν αντιθέσει, η Τσέλσι (12η)  ήταν απογοητευτική φέτος παρά το τεράστιο μπάτζετ που είχε.

Κλείσιμο της σεζόν με ισοπαλία (1-1) για Νότιγχαμ Φόρεστ και Κρίσταλ Πάλας. Τα γκολ του παιχνιδιού πέτυχαν οι Αβονίγι και Χιουζ.

Νίκη και παραμονή στην κατηγορία για την Έβερτον που καρδιοχτύπησε, αλλά κατάφερε να σωθεί, επικρατώντας της Μπόρμουθ με 1-0. Το σπουδαίο γκολ πέτυχε ο Ντουκουρέ με ωραίο σουτ στο 57’.

Σε ένα σημαντικό βαθμολογικά παιχνίδι η Τότεναμ επικράτησε της Λιντς με 1-4 στο Έλαντ Ρόουντ. Αμφότερες όμως δεν κατάφεραν να πετύχουν τους στόχους τους. Η μεν Τότεναμ δεν θα παίξει του χρόνου στην Ευρώπη, η δε Λιντς υποβιβάστηκε στην Championship.

Υποβιβασμός για τη Λέστερ, παρά τη νίκη (2-1) επί της μέτριας φέτος Γουέστ Χαμ. Εννέα χρόνια μετά την άνοδό της στην Premier League, οι «Αλεπούδες» αποχαιρετούν την μεγάλη κατηγορία. Η Λέστερ προηγήθηκε με τα γκολ των Μπάρνς και Φάες, με τον Φορνάλς να μειώνει για τα «Σφυριά» στο 79’.

Νίκη και τρίτη θέση για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της αξιόμαχης Φούλαμ με 2-1. Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα άνοιξαν το σκορ με τον Τέτε έπειτα από ασίστ του Γουίλιαν. Ο εξαιρετικός το τελευταίο διάστημα Σάντσο έφερε το ματς σε ισορροπία και ο Μπρούνο Φερνάντες χάρισε τους τρεις βαθμούς στους «Κόκκινους Διαβόλους».

Στο θεαματικότερο ματς της ημέρας η τελευταία της βαθμολογίας Σαουθάμπτον υποδέχθηκε την 5η Λίβερπουλ, με το τελικό σκορ να μένει στο 4-4. Οι «Κόκκινοι» που έκαναν μια μέτρια χρονιά προηγήθηκαν στο δέκατο λεπτό με τον Ντιόγκο Ζότα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φιρμίνιο σκόραρε στο τελευταίο του ματς με τη Λίβερπουλ. Οι «Άγιοι» δεν άργησαν να βγάλουν αντίδραση πετυχαίνοντας δύο γκολ με τους Γουόρντ-Πράους και Σουλεμάνα. Στο δέυτερο ημίχρονο, ο Γκανέζος πρόσθεσε ακόμη ένα τέρμα βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Άρμστρονγκ διεύρυνε το προβάδισμα της Σαουθάμπτον σε 4-2 στο 64’. Οι παίκτες του Κλοπ είχαν εκ νέου αντίδραση και βάζοντας δύο γκολ σε δύο λεπτά με του Χάκπο (72’) και Ζότα (73’).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Άρσεναλ-Γουλβς 5-0 (11΄, 14΄ Τζάκα, 27΄ Σάκα, 58΄ Ζεσούς, 79΄ Κίβιορ)

Άστον Βίλα-Μπράιτον 2-1 (8΄ Ντάγκλας Λουίζ, 26΄ Γουότκινς – 38΄ Ούνταβ)

Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (86΄ Πίνοκ)

Τσέλσι-Νιούκαστλ 1-1 (27΄ αυτ. Τρίπιερ – 9΄ Γκόρντον)

Κρίσταλ Πάλας-Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (66΄ Χιούζ – 31΄ Αβονίγι)

Έβερτον-Μπόρνμουθ 1-0 (57΄ Ντουκουρέ)

Λιντς-Τότεναμ 1-4 (67΄ Χάρισον – 2΄, 69΄ Κέιν, 47΄ Πόρο, 90΄+5΄ Λούκας Μόουρα)

Λέστερ-Γουέστ Χαμ 2-1 (34΄ Μπαρνς, 62΄ Φαέ – 79΄ Φορνάλς)

Μάντσεστερ Γιουν -Φούλαμ 2-1 (39′ Σάντσο, 55΄ Φερνάντες – 19΄ Τετέ)

Σαουθάμπτον-Λίβερπουλ 4-4 (19΄ Γουόρντ-Πράουζ, 28΄, 48΄ Σουλεμανά, 65΄ Άρμστρονγκ – 10΄, 73΄ Ζότα, 14΄ Φιρμίνο, 72΄ Χάκπο)