Χατ- τρικ ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς

Οι Λος Άντζελες Γκάλαξι ισοπέδωσαν εντός έδρας με  7-2 την Σπόρτινγκ του Κάνσας για την 16η αγωνιστική του Αμερικάνικου πρωταθλήματος .

Ο μαέστρος των «Γκάλαξι» ήταν ο Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς ο οποίος έδειξε για μια ακόμη φορά πως η ηλικία δεν παίζει ρόλο στο να σκοράρεις .

Ο 37χρονος Σουηδός επιθετικός σημείωσε χατ τρικ για την ομάδα του και ανέβηκε στην δεύτερη θέση του πινάκα των σκόρερ με 26 γκολ δυο λιγότερα από τα 28 του Κάρλος Βέλα.

Το Κάνσας αν και προηγήθηκε στο 24’ με τον Γκουτιέρες δεν κατάφερε να πάρει την νικη καθως ο Ιμπραϊμοβιτς έφερε το ματς στα ίσια στο 32’. Ο Τζο Κορόνα στο 48’ έκανε το 2-1. Στο 51’ ο Ιμπραϊμοβιτς σημείωσε το 3-1. Οι γηπεδούχοι που είχαν την υπεροχή του ματς πέτυχαν και το 4-1 με τον Αντούνα. Το 5-1 έγινε από τον Λετζέτ, δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε το 6-1. Το 7- 1 έγινε με δράστη τον Ιμπραϊμοβιτς στο 85’. Ένα λεπτό αργότερα το Κανσας μείωσε σε 7-1 με τον Γκουτιέρες.

«Συζητήσαμε στην ανάπαυλα και είπαμε ότι πρέπει να συνεχίσουμε. Το αποτέλεσμα δείχνει πως ήταν ένας εύκολος αγώνας, όμως δεν είναι έτσι. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ δυνατοί. Δημιουργήσαμε ευκαιρίες και σκοράραμε. Αυτό ήταν το κλειδί του αγώνα», δήλωσε χαρακτηριστικά ο Ιμπραϊμοβιτς.