La Liga: Με το δεξί στη νέα σεζόν Γρανάδα και Οσασούνα

Με νίκη ξεκίνησαν Γρανάδα και Οσασούνα, ισόπαλες χωρίς τέρματα Εϊμπάρ και Θέλτα.

Στην πρώτη αναμέτρηση της νέας σεζόν στην La Liga, Εϊμπάρ και Θέλτα έμειναν στο 0-0, παίρνοντας από έναν βαθμό.

Ισορροπημένη η εικόνα και από τις δύο ομάδες, η Εϊμπάρ φάνηκε να είναι πιο απειλητική, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, μετά την αποβολή στον Ντιόπ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 87ο λεπτό.

Εϊμπάρ: Ντιμίτροβιτς, Κορέα, Αλβάρεζ, Ολιβέιρα, Μπίγκας, Λεόν (Ράφα 84′), Ντιόπ, Εξποσίτο, Ινούι (Κατνζιόρ 61′), Ένρικ (Ρέκιο 68′), Κίκε.

Θέλτα: Βίλαρ, Ολάζα, Αραούχο, Αϊντό, Μάλο, Τάπια, Γιούκοσλου, Μέντεζ (Μπαεζά 77′), Νολίτο, Εμρέ Μορ (Μινά 85′), Άσπας.

Γρανάδα- Μπιλμπάο 2-0

Με το δεξί ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα η Γρανάδα, καθώς επικράτησε με 2-0 εντός έδρας, της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο τέρμα, ωστόσο η Γρανάδα ήταν αυτή που το κατάφερε.

Με τον Γιάνγκελ Χερέρα η Γρανάδα σκόραρε λίγο πριν το ημίχρονο, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR. Ο ίδιος παίκτες όμως, στο 4ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου (49′) σκόραρε με κεφαλιά και άνοιξε το σκορ (1-0). Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» και τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 53′, βρίσκοντας και πάλι δίχτυα αυτή την φορά με σουτ του Λούις Μίγια που έγραψε το τελικό 2-0.

Γρανάδα: Σίλβα, Φούλκουερ, Σάντσες, Ντουάρτε, Νέβα, Μίγια (Ντίαζ 89′), Μοντόρο (Γκοναλόνς 62′), Πουέρτας, Χερέρα (Κένεντι 80′), Μάτσις (Φέντε 62′), Σολδάδο (Αζέζ 80′).

Αθλέτικ Μπιλμπάο: Σιμόν, Κάπα (Γουίλιαμς 56′), Αλβάρεζ, Μαρτίνεζ, Μπελενζιάγκα, Βέσγκα (Λόπεζ 56′), Γκαρσία Ρ. (Βιγιαλίμπρε 73′), Ντε Μάρκος, Μορσίγιο, Μουνιαΐν (Σάνσετ 73′), Γκαρσία Ντ (Βενσεντορ 80′).

Κάντιθ- Οσασούνα 0-2

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην La Liga η Κάντιθ. Η νεοφώτιστη ομάδα ηττήθηκε με 0-2 από την ..έτερη νεοφώτιστη Οσασούνα. Οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρία για κάποιο τέρμα, ωστόσο η αστοχία των παικτών του Κερβέρα ήταν καθοριστική.

Το 0-1 της αναμέτρησης πέτυχε ο Άντριαν στο 10ο λεπτό, που με άψογο πλασέ νίκησε τον Χερέρα. Το τελικό 0-2 που έδωσε το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στην Οσασούνα, σημείωσε ο Ρούμπεν Γκαρσία στο 79′.

Κάντιθ: Γκιλ, Εσπίνο, Κάλα, Μάουρο (Τζόνσον 64′), Καρσελέν, Γκονζάλες, Ζοσέ Μάρι (Άλεξ 64′), Πόμπο Εσκομπάρ, Σάντσες (Αλέχο 77′), Πόνσε, Μπόντιγκερ (Μάλμπασικ 46′), Νεγρέδο (Λοζάνο 78′).

Οσασούνα: Χερέρα, Κρουζ, Γκαρσία, Αριντάνε, Βιντάλ, Πέρεζ (Τόρο 71′), Οϊέρ, Μονσαγιόλα, Τόρες, Άντριαν (Καρντόνα 75′), Ρούμπεν Γκαρσία (Μπάρχα 85′).