Καλύτερη η Λαμία, «ζωντανή» η Λάρισα

Λαμία και ΑΕΛ έμειναν ισόπαλες, με την ομάδα της Φθιώτιδας να είναι καλύτερη. Τα δοκάρια και ο Νάγκι κράτησαν τη Λάρισα

Η Λαμία ήρθε ισόπαλη 0-0 με την ΑΕΛ στο “Αθανάσιος Διάκος”, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super league 1.

Δύο δοκάρια με τον Ντέλετιτς είχε η ομάδα της Φθιώτιδας. Η Λάρισα «έπιασε» τον Παναιτωλικό στους 24 βαθμούς, υπερτερεί των «Αγρινιωτών» και πλέον όλα θα κριθούν στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές των πλέι άουτ.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Η ομάδα της Λάρισας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πίεζε ψηλά στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα.  Στο 21ο λεπτό ο Μπιάρνασον ένιωσε ενοχλήσεις και με αναγκαστική αλλαγή πέρασε στη θέση σου ο Ρόμανιτς.

Στο 23ο λεπτό η Λαμία είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντέλετιτς που έστρωσε στον Μαρτίνεθ και εκείνος σούταρε δυνατά αλλά ο Νάγκι έδιωξε σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά αργότερα Ντέλετιτς και Ρόμανιτς έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ για τους γηπεδούχους με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Στο 31ο λεπτό ο Ντέλετιτς είχε και ένα δοκάρι. Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε εξαιρετικά φάουλ απ’ τα 30 μέτρα, με τη μπάλα να χτυπάει στη συμβολή των δοκαριών του Νάγκι και να απομακρύνεται απ’ τους αμυντικούς της ΑΕΛ.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε ξανά να πρεσάρει ψηλά κάνοντας δυο ευκαιρίες. Ο Μαρτίνεθ σούταρε στο 39ο λεπτό και ο Νάγκι πάλι έδιωξε σε κόρνερ.

Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου χάθηκαν δυο ευκαιρίες από τη Λαμία για να ανοίξει το σκορ και οι δυο ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 0-0. Ο Ντέλετιτς έπιασε γυριστό σουτ στην κίνηση, όμως ο Νάγκι έκανε ακόμη μία εντυπωσιακή απόκρουση, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι Στην αμέσως επόμενη φάση, ξανά ο Ντέλετιτς με κοντινή κεφαλιά «σημάδεψε» πάνω απ’ τα δοκάρια.

Η ομάδα της Λαμίας στο δεύτερο ημίχρονο έδειχνε ότι ήθελε το γκολ.

Στο 70ο λεπτό ο Ντέλετιτς σούταρε και έβαλε ένα γκολ το οποίο ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR. Ο Μαξιμένκο έκανε κάκιστο υπολογισμό, ο Ντέλετιτς βρήκε αυτή τη φορά δίκτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, διότι στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΛ φλέρταρε με το γκολ, αλλά το ματς κατέληξε ισόπαλο με σκορ 0-0.

Κίτρινες: Καραμάνος, Μπεχαράνο – Νικολιάς, Μαξιμένκο, Κολομπίνο, Μιλοσάβλιεβιτς, Ζίζιτς

Λαμία (Γρηγορίου): Επασί, Βύντρα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Μπιάρνασον (21’ λ.τρ. Ρόμανιτς), Μπεχαράνο, Μαρτίνεθ, Ντέλετιτς (89’ Βασιλακάκης), Καραμάνος.

ΑΕΛ (Φέστα): Νάγκι, Μπέρτος (88’ Καρανίκας), Τσόσιτς, Μαξιμένκο, Γιακιμόφσκι, Κολομπίνο (61’ Μιλοσάβλιεβιτς), Στίφλερ (72’ Πινακάς), Νικολιάς (46’ Μπεν-Χατίρα), Ακούνια, Μουκαντζό (46’ Ζίζιτς), Ντουρμισάι