Λιντς- Λίβερπουλ: Πήρε το Χ στο τέλος η Λιντς

Η Λίβερπουλ αν και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν κατάφερε να φύγει νικηφόρα από την έδρα της Λιντς που ισοφάρισε στο τέλος.

Για την 32η αγωνιστική της Premier League, η Λίβερπουλ αναδείχτηκε ισόπαλη με 1-1 στην έδρα της Λιντς και βρίσκεται στην 6η θέση με 53 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στη 10η θέση, έχοντας μαζέψει 46 βαθμούς.

Από τους φιλοξενούμενους το σκορ άνοιξε ο Μανέ στο 31′, με τον Γιορέντε να σώζει το βαθμό για την ομάδα του στο 87ο λεπτό.

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Τιάγκο Αλκάνταρα που επιχείρησε ένα σουτ από καλό σημείο, όμως την προσπάθειά του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μεσλιέρ. Λίγο αργότερα στο 24′, ο Μπάμφορντ πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον Άλισον.

Η ομάδα του Κλοπ τελικά άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό, όταν ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έστρωσε στην μεγάλη περιοχή εκεί που ήταν ο Μανέ και σε κενή εστία σκόραρε για το 0-1.

Στο 38′ ο Μίλνερ σούταρε από μέση απόσταση, όμως το τελείωμα το οποίο έκανε πέρασε ελάχιστα άουτ. Από εκεί και μετά τίποτα άλλο δεν συνέβη μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 47′, ο Φιρμίνο σούταρε από πλεονεκτική θέση, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει για ακόμα για φορά.

Αρκετά λεπτά αργότερα, στο 60′, ο Κόστα έγινε αποδέκτης μέσα στην περιοχή και εκτέλεσε, χωρίς να βρει στόχο. Στο 69ο λεπτό, ο Χάρισον τροφοδοτήθηκε σε εξαιρετικό σημείο και έκανε το σουτ, το οποίο ήταν πολύ κακό και μπλόκαρε ο εύκολα ο γκολκίπερ της Λίβερπουλ.

Μεγάλη ευκαιρία στο 75′ για την Λιντς να φέρει το ματς στα ίσια με τον Μπάμφορντ, ο οποίος έπειτα από ένα γέμισμα εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Άλισον. Η Λιντς πίεζε ασφυκτικά στο τέλος και στο 77′ είχε άλλη μια καλή φάση να πετύχει γκολ με τον Ρόμπερτς, ο οποίος πήρε μια φοβερή πάσα στην μικρή περιοχή, όμως το τελείωμα του ήταν άσχημο και απέκρουσε εύκολα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Δέκα λεπτά μετά, στο 87ο λεπτό του αγώνα, ο Χάρισον σέντραρε και ο Γιορέντε με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Κίτρινες: 25′ Ντάλας, 37′ Αλιόσκι, 39′ Φιρμίνο

Λιντς (Μπιέλσα): Μεσλιέρ, Αλιόσκι (79′ Κλιτς), Στρούικ, Γιορέντε, Άιλινγκ, Φίλιπς, Χάρισον, Ρόμπερτς (86′ Ερνάντεζ), Ντάλας, Κόστα (67′ Ποβέντα), Μπάμφορντ.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαμπίνιο, Καμπάκ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Αλκάνταρα, Ζότα (81′ Τσάμπερλεϊν), Μανέ (71′ Σαλάχ), Φιρμίνο.