Λαμία- ΑΕΛ: Νίκη «ανάσα» για τη Λαμία

Η Λαμία πήρε μεγάλη νίκη και βαθιά «ανάσα» στη μάχη της παραμονής απέναντι στη Λάρισα

Η ομάδα της Λαμίας επικράτησε 2-1 της ΑΕΛ στο Αθανάσιος Διάκος, για την εξ’ αναβολής 21η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα της Λαμίας στην μεγάλη μάχη παραμονής στην κατηγορία, με την ομάδα του Γρηγορίου να ξεφεύγει 6 βαθμούς από τους τελευταίους Θεσσαλούς και άφησε στην προτελευταία θέση τον ΟΦΗ.

Ο Αντέτζο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Φθιώτιδας, το αυτογκόλ του Επασί έφερε το ματς στα ίσα στο ημίχρονο, όμως στο τέλος ο Ντέλετιτς έδωσε τη νίκη στους Φθιώτες.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Δεν υπήρχε ρυθμός στο ματς στο πρώτο 20λεπτο, με πολλά λάθη και αρκετές διακοπές από τις δυο ομάδες.

Στο 33’ από κόρνερ που παίχτηκε με κοντινή πάσα και σέντρα προς τον Καραμάνο, ο αρχηγός της Λαμίας «έστρωσε» τη μπάλα στον Τζανετόπουλο που πλάσαρε από κοντά, ο Νάγκι απέκρουσε και στην επαναφορά ο Αντέτζο με κοντινή προβολή, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους κάνοντας το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, όταν από γυριστή κεφαλιά του Ντουρμισάι, ο Πινακάς βρέθηκε στη μικρή περιοχή, αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο άουτ απ’ το δεξί δοκάρι του Επασί.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ κέρδισε επίσης ένα κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Γιακιμόφσκι, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι, χτύπησε στον Επασί και μπήκε γκολ! Το 1-1 χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Επασί, αλλά η ενέργεια ξεκίνησε από τον Γιακιμόφκσι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία ξεκίνησε πιο επιθετικά κι έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 52’, όμως ο Νάγκι έκανε εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Αντέτζο.

Ο ρυθμός έπεσε στο επόμενο μισάωρο κι όλα έδειχναν πως το παιχνίδι όδευε προ το «Χ», αφού καμία απ’ τις δύο ομάδες δεν έπαιρνε ρίσκα μέσα στο γήπεδο. Από εκεί και πέρα δεν υπήρχε άλλη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι.

Στο 88ο λεπτό μετά από γέμισμα της άμυνας, ο Αραμπούλι έπιασε την κεφαλιά που κόντραρε και στον Ζίζιτς κι ο Ντέλετιτς με τη σειρά του έκανε το 2-1 υπέρ της Λαμίας.

Κίτρινες: Μπεχαράνο, Αντέτζο, Σλόνδρας – Γιακιμόφσκι, Ηλιάδης, Κολομπίνο, Ζίζιτς

Λαμία (Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Ντέλετιτς (90’+5’ Τζέιμς), Μπεχαράνο (90’+5’ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (76’ Πίτι), Αραμπούλι

ΑΕΛ (Φέστα): Νάγκι, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Ζίζιτς, Γκράουρ, Στίφλερ, Κολομπίνο, Γιακιμόφσκι, Πινακάς (73’ Μουκάντζο), Ντουρμισάι (85’ Νούνιτς), Ακούνια.