ΑΕΚ: Μπήκε με το δεξί η “Βασίλισσα”

Νικηφόρα πρεμιέρα για την ΑΕΚ στα πλέι οφ του Basketball Champions League κόντρα στην Τουρκ Τέλεκομ

Η ΑΕΚ νίκησε την Τουρκ Τέλεκομ με 74-65 στο ΟΑΚΑ και μπήκε με το δεξί, για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ του BCL.

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν χαμηλό σκορ και έδωσαν βάρος στην εξουδετέρωση των αντιπάλων τους.

Για την “Βασίλισσα” οι πρωταγωνιστές ήταν οι Μέικον και Μασιούλις με 20π και 15π. αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Τούρκων ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Γουίλτζερ, έκανε το κάτι παραπάνω με 14 πόντους.

Τη διαφορά στο παιχνίδι την έκαναν τα οκτώ επιπλέον ριμπάουντ της ΑΕΚ (38-30), εκ των οποίων τα δώδεκα ήταν επιθετικά σε αντίθεση με τα εννέα των Τούρκων.

Αξιοσημείωτη είναι η αστοχία των δύο ομάδων πίσω από την γραμμή του τριπόντου. Η ΑΕΚ είχε μόλις επτά εύστοχα σε 23 προσπάθειες με περίπου 30% ενώ οι Τούρκοι ήταν σαφώς χειρότεροι με τρία καλάθια σε δεκαεπτά σουτ και 18%.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 10-4, οι Τούρκοι με σερί 6-1 μείωσαν στον πόντο πριν το τέλος, όμως η ΑΕΚ πήγε την διαφορά στο +4(16-12).

Η Ένωση δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο του ματς ακόμη και όταν η Τέλεκομ έφτασε την διαφορά στον πόντο με τον Μέικον να κάνει την διαφορά και στο ημίχρονο ήταν προηγούμενη με +7 (38-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βασίλισσα ήταν σοβαρή και πήγε την διαφορά στο μέγιστο βαθμό της στο +13(44-31). Στο τέλος η Βασίλισσα με ψυχραιμία πήρε την νίκη παρά την πίεση των Τούρκων κάνοντας σωστές επιλογές και με συγκέντρωση στην άμυνα με 74-65.

Στον επίλογο του αγώνα, η ελληνική ομάδα εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (64-49) στο 35′, «σφραγίζοντας» τη νίκη, καθώς η αστοχία των φιλοξενούμενων από τα 6.75 δεν τους επέτρεψε να κάνουν όνειρα «διπλού».

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 38-31, 57-46, 74-65

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 10 (2/7 σουτ, 5/10 βολές), Λοτζέσκι 3 (1), Ματσιούλις 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Σλότερ 8, Κατσίβελης 5, Μέικον 20 (2/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/10 βολές), Μαυροειδής 1, Μωραΐτης, Μόουζες 4, Ρογκαβόπουλος

Τουρκ Τέλεκομ (Γκιορέν): Ντέκερ 7 (2/65 σουτ), Φόστερ 6 (3/9 σουτ), Τζόνσον 14 (4/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Ο’ Μπράιαντ 7, Γουίλτζερ 14 (1), Μπάλντουιν, Μπαϊγκούλ 4, Γκεγίκ 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκιουλασλάν 3 (1), Κορκμάζ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/29 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 21/28 βολές, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 15 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκ Τέλεκομ: 19/36 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 18/24 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη