Λαμία-Άρης: Ο Μπράμπετς έδωσε τη νίκη στον Άρη

Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης, που έφυγε με το διπλό από τη Λαμία

Ο Άρης κέρδισε 1-0 τη Λαμία στο “Αθανάσιος Διάκος”, για την 6η αγωνιστική ης Super League.

Με κεφαλιά ο Γιάκουμπ Μπράμπετς (50’) έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του Άκη Μάντζιου. Με δέκα παίκτες έπαιζε η Λαμία από το 37′ με την αποβολή του Ελευθεριάδη, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας είχε και δοκάρι με τον Νούνιες.

Οι Θεσσαλονικείς έφτασαν τους 5β, αφήνοντας στους 4β την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Πολύ δυναμικά μπήκαν οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο δίνοντας σκληρές μονομαχίες επικράτησης. Η Λαμία είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 6ο λεπτό με τον Μανούσο να κάνει ένα αδύναμο σουτ.

Με τη συμπλήρωση του 6ου λεπτού, όταν από τη σέντρα του Ντάνιελ Μαντσίνι, ο Φακούντο Μπερτόγλιο «τσίμπησε» με το κεφάλι την μπάλα που, όμως, πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Θανάση Γκαραβέλη.

Η Λαμία στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή τον Ρόμανιτς, ο οποίος σε προηγούμενη φάση τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει.

Στο 37ο λεπτό ο Ελευθεριάδης που είχε περάσει ως αλλαγή στη θέση του Ρόμανιτς, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σουηδό Σούντγκρεν.

Οι φιλοξενούμενοι πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου κάνανε πολλές προσπάθειες για να σκοράρουν χωρίς αποτέλεσμα, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη στο 50ο λεπτό ο Μπράμπετς έκανε το 0-1 υπέρ του Άρη με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 61ο λεπτό η Λαμία έχασε την ευκαιρία της ισοφάρισης. Ο Νούνιες με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Καραμάνος, με τον Κουέστα εκτός θέσης, έχασε το γκολ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Γκαραβέλης νίκησε το Γκάμα σε μια εξαιρετική προσπάθεια των φιλοξενούμενων να αυξήσουν την διαφορά.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 0-1 να παραμένει και να παίρνει τη νίκη ο Άρης.

Κίτρινες: Μπεχαράνο, Τζανδάρης – Ματίγια, Μπερτόγλιο.

Κόκκινες: Ελευθεριάδης.

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Γκόλεμιτς, Σκόνδρας (79’ Βύντρα), Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο (58’ Αραμπούλι), Νούνιες, Μανούσος (58’ Τζανδάρης), Τιρόνε (58’ Σαραμαντάς), Καραμάνος, Ρόμανιτς (14’ Ελευθεριάδης).

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια (74’ Εντιαγέ), Τζέγκο, Μαντσίνι (59’ Ματέο), Μπερτόγλιο (90’+2’ Μάνος), Γκάμα (74’ Ιτούρμπε), Καμαρά.