Παναθηναϊκός μπάσκετ: Όταν πάτησε γκάζι εξαφανίστηκε

Μια καλή τέταρτη περίοδος ήταν αρκετή για τον Παναθηναϊκό για να πάρει την πρώτη του νίκη στην Basket League.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Ιωνικό με 92-78 για την 3η αγωνιστική της Basket League και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση μόνο εύκολη δεν ήταν για τους πρωταθλητές καθώς η αξιόμαχη ομάδα του Ιωνικού πίεσε όσο μπορούσε τους πρωταθλητές και χρειάστηκε ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο από την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προκειμένου να χτίσει μια καλή διαφορά και να πάρει εν τέλει την νίκη.

Σημείο κλειδί για την νίκη του Παναθηναϊκού ήταν η τελευταία περίοδος όταν οι “πράσινοι” έβγαλαν ενέργεια και κατάφεραν να μετατρέψουν το εύθραυστο 63-59 του 30ου λεπτού στο τελικό 92-78 που έδωσε και στην πρώτη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο Παπαπέτρου με 19 πόντους που μίλησε στα κρίσιμα σημεία και ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό, ενώ εξαιρετικός, ιδιαίτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ο Οκάρο Γουάιτ με 16 πόντους. Για τον Ιωνικό ξεχώρισε ο Τζέρμαν με 25 πόντους ενώ πολύ καλός για ακόμα ένα ματς ήταν ο Ιωσήφ Κολοβέρος με 13.

Την αναμέτρηση με τον Ιωνικό θα τη θυμάται για πολύ καιρό και ο μόλις 15 ετών Νεοκλής Αβδάλας ο οποίος πραγματοποιήσε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Ο Αβδάλας που είναι γιος του παλαίμαχου άσσου Δημήτρη Αβδάλα, μπήκε στο παρκέ στην τελευταία περίοδο γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας.

Για τους πράσινους δεν αγωνίστηκε ο Παπαγιάννης προκειμένου να προστατευτεί εν όψει της συνέχειας καθώς είχε θέμα με τη μέση του στο προηγούμενο διάστημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης, Μαγκλογιάννης, Χριστινάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3, Παπαπέτρου 19 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουάιτ 16 (5/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Φλοίντ 13 (6/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 16 (3/9 τρίποντα), Μέικον 9 (4 ασίστ), Καββαδάς (6 ριμπάουντ), Κασελάκης, Αβδάλας, Μαντζούκας (2), Σνατ-Ρος 2.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σεγκούρα): Άρτις (4 λάθη), Κολοβέρος 13 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζέρμαν 25 (5/10 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γόντικας 7, Χουγκάζ 7 (0/5 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χατζηκυριάκος 3 (1), Αρσενόπουλος 5, Μούρτος 6, Αθηναίου 7 ( 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιουζέλης 5 (4 ριμπάουντ).