Λαμία- Αστέρας Τρίπολης: Νίκη εξάδας για τους Αρκάδες

Διπλό για play off ο Αστέρας Τρίπολης, συνεχίζει τη μάχη παραμονής η Λαμία

Η Λαμία ηττήθηκε σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι από τον Αστέρα Τρίπολης με 0-2 στο Αθανάσιος Διάκος, στα πλαίσια της έξ´ αναβολής 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Τα τέρματα πέτυχαν ο Μπαράλες και ο Ριέρα. Σημαντικό τρίποντο για τους Αρκάδες που ανέβηκαν στην 6η θέση με 35β, έχοντας ματς λιγότερο, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας παρέμεινε στην 12η θέση με 18β.

Η Λαμία γνώρισε την 5η σερί ήττα της στο πρωτάθλημα και μπαίνει πλέον σε… περιπέτειες όσον αφορά την παραμονή της.

Πιο δυναμικά μπήκε η ομάδα της Λαμίας στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως να δούμε κάποια καλή φάση έως το πρώτο 30άλεπτο.

Στο 34ο λεπτό ο Μπαράλες με κεφαλιά νίκησε τον Γκαραβέλη και έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Τρία λεπτά αργότερα και πριν καταφέρουν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι, ο Ριέρα πλάσαρε και διπλασίασε τα τέρματα του Αστέρα, διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου μέρους (0-2).

Η Λαμία με τη σειρά της έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες στο 57’ και στο 59’ για να μειώσει το σκορ με τους Μανούσο και Τσούκαλο, όμως ο πρώτος πλάσαρε λίγο άουτ κι ο δεύτερος δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Παπαδόπουλο.

Στο 62’ ο Γκαραβέλης απέκρουσε καταπληκτικά τον «κεραυνό» του Άλβαρες από τα 30 μέτρα

Στο 77′ ο Μπανγκουρά κατάφερε να σκοράρει, αλλά ο Φωτιάς μετά την χρήση VAR το ακύρωσε για χέρι του Ελευθεριάδη στην αρχή της φάσης.

Κίτρινες: Τασουλής, Ινγκλέσιας

ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Λούκας, Τζανετόπουλος, Βύντρα (46’ Προβυδακης), Σαραμαντάς, Μπεχαράνο (89′ Γκέντσογλου), Τζανδάρης (64’ Νούνιες), Ταϊρόν (70’ Ελευθεριάδης), Ρόμανιτς (46’ Μπανγκουρά), Μανούσος, Τσούκαλος.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ατιένθα, Άλβαρες, Γκαρθία (90+5΄ Καρμόνα), Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Σίτο (46’ Λέο Τιλίκα), Ριέρα (62’ λ. τρ. Τασουλής), Καπίγια (90’+2′ Κανελλόπουλος), Μπαράλες (90+5΄ Μπενίτο)