Άρης-Ατρόμητος: Ντεμπούτο Μπούργος με νίκη, “άφαντοι” οι Περιστεριώτες

Επιστροφή στις νίκες με εμφατικό τρόπο, στο ντεμπούτο του Χερμάν Μπούργος για τον Άρη απέναντι στον Ατρόμητο

Ο Άρης επικράτησε με 3-0 του Ατρομήτου στο Κλεάνθης Βικελίδης, για την εξ’ αναβολής 17η αγωνιστική της Super League 1.

Ντεμπούτο με νίκη για τον Χερμάν Μπούργος στον πάγκο των “Κιτρίνων”. Τα τέρματα των νικητών πέτυχαν ο Μανσίνι )στο 45+2′ και στο 58′) και ο Ιτούρμπε (82′).

Πλέον οι Θεσσαλονικείς έχουν 33β. και είναι στην 8η θέση, ενώ η ομάδα του Περιστερίου παρέμεινε στην 13η θέση με 17β.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στον Άρη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες φάσεις, με τον Ατρόμητο να μην μπορεί να σταματήσει τους γηπεδούχους. Το 4-4-2 του Κόλμαν δεν έδειξε να αποδίδει και ο μόνος που διασώθηκε και αντιστάθηκε ήταν ο Γιαννιώτης, ο οποίος κρατούσε μόνος του τον Ατρόμητο.

Στο πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχοι είχαν 6 τελικές προσπάθειες έναντι καμίας των Περιστεριωτών. Τα σουτ των Σάσα στο 3′, του Καμαρά στο 6′, του Σούντγκρεν στο 11′ τα απέκρουσε ο Έλληνας τερματοφύλακας, στις σημαντικότερες ευκαιρίες.

Στο 28′ ο Άρης έφτασε στο γκολ με τον Καμαρά, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Το “σφυροκόπημα” των “Κιτρίνων” συνεχίστηκε και τα σουτ στο 34′ του Καμαρά και στο 44′ του Ματίγια πέρασαν λίγο πάνω από το δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο 45′ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καστεγιάνο στον Ιτούρμπε, αλλά μετά από υπόδειξη του VAR ο ρέφερι πήρε πίσω την απόφασή του.

Τελικά ο Άρης βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 45+2′ με τον Μανσίνι. Σέντρα από τα δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Μανσίνι με σουτ στην κίνηση, νίκησε τον Γιαννιώτη, κάνοντας το 1-0.

Το ίδιο έργο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη να πατάει καλύτερα και μάλιστα να φτάνει στο 2-0 στο 58′ πάλι με τον Μανσίνι, με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η πρώτη τελική του Ατρόμητου στο 61ο λεπτό, με το σουτ του Ντορίν Ροτάριου που δεν ανησύχησε τον Χουλιάν Κουέστα.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ιτούρμπε στο 82ο λεπτό, μετά από ωραία πάσα του Μπερτόγλιο και με δυνατο σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κίτρινες: Σούντγκρεν – Μαυρομμάτης, Σάλομον

Άρης (Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα (80’ Λούμορ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ματίγια, Εντιαγέ (70’ Μπερτόγλιο), Μανσίνι (70’ Ματέο), Ιτούρμπε (86’ Σάκιτς), Σάσα, Καμαρά.

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστελάνο (64’ Τζοβάρας), Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαϊας (54’ Παπαδόπουλος), Μαυρομμάτης, Σάλομον (71’ Ντένιτς), Έρλινγκμαρκ, Μουνίθ, Ροτάριου (64’ Σπιριντόνοβιτς), Κλωναρίδης (71’ Άλιμπεκ), Κουλούρης