Λαμία-Ατρόμητος: Χορταστική ισοπαλία στο “Αθανάσιος Διάκος”

Σε ένα ματς με έξι γκολ, χαμένο πέναλτι και πολλές ευκαιρίες, Λαμία και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι

Λαμία και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 στο “Αθανάσιος Διάκος”, για την 12η αγωνιστική της Super League 1.

Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν στο 8΄ με 2-0 (Ασεβέδο, Έντερ Γκονζάλες), οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια στο 22΄ (Μαρτίνεθ, Σλίβκα), ενώ ενδιάμεσα η ομάδα του Ίλιτς είχε την ευκαιρία για το 1-3, αλλά ο Κόσελεφ απέκρουσε το πέναλτι του Βαλένσια στο 18΄. Η Λαμία έφερε τα πάνω κάτω στο 55΄ με τον Σίντκλεϊ, κάνοντας το 3-2, αλλά 10 λεπτά μετά ο Βέργος με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-3).

Με γκολ από τ΄ αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι και με αρκετή δόση τύχης, ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό, όταν μετά από το σουτ του Ασεμέδο η μπάλα βρήκε στον Κυριάκο Παπαδόπουλο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κόσελεφ για το 1-0.

Η εκπληκτική εκκίνηση της ομάδας του Ίλιτς στο ματς είχε και συνέχεια, καθώς στο 8΄ ήρθε το 2-0! Ο Βέργος τροφοδότησε τον Βαλένσια, ο τελευταίος «γέμισε» από πλάγια στην περιοχή και ο Έντερ με γυριστή κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Μολδαβό γκολκίπερ της Λαμίας.

Δεν το έβαλαν κάτω οι γηπεδούχοι και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, στο 13΄. Μετά το σουτ του Καρλίτος και την προσωρινή απόκρουση του Τσιντώτα, ο Μαρτίνεθ «πήρε το ριμπάουντ» στην περιοχή και με αριστερό βολέ μείωσε σε 1-2.

Το παιχνίδι έγινε «ροντέο» από την αρχή και στο 18΄ ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τσακμάκη από τον Τζανδάρη. Αφού η παράβαση επιβεβαιώθηκε και από το VAR ο Βαλένσια ανέλαβε την εκτέλεση στο 20΄, ωστόσο, ο Κόσελεφ έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία του κι έδιωξε σε κόρνερ, μη επιτρέποντας στους Περιστεριώτες να πανηγυρίσουν για τρίτη φορά.

Το 1-3 δεν έγινε και οι Φθιώτες ισοφάρισαν στο 22΄. Και πάλι από ενέργεια του Καρλίτος, ο Τσιλούλης στο πρώτο δοκάρι σούταρε στα σώματα, η μπάλα στρώθηκε στο Σλίβκα κι ο Λιθουανός μέσος έχοντας «πιάτο» την εστία δεν είχε κανένα πρόβλημα να «γράψει» το 2-2.

Λίγο έλλειψε, μάλιστα, το συγκρότημα του Λεωνίδα Βόκολου να κάνει μία επική ανατροπή πριν κλείσει το ημίχρονο, αλλά μετά την κεφαλιά του Τζανετόπουλου στο 28΄ η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα.

Με τον Ατρόμητο ν΄ απειλεί ξανά ξεκίνησε το β΄ μέρος. Ο Ασεβέδο στο 49΄ δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε μέσα από την περιοχή με αποτέλεσμα το σουτ που έπιασε να φύγει άουτ.

Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 53΄, με τον Ρομπάιγ να δίνει στον Έντερ, το σουτ του οποίου βρήκε σε ετοιμότητα τον Κοσέλεφ. Ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να χάσουν τεράστια ευκαιρία με τον Καρλίτος να τροφοδοτεί τον Μαρτίνεθ κι ο τελευταίος πλάσαρε για να μπλοκάρει ο Τσιντώτας.

Τελικά το γκολ ήρθε για τη Λαμία στο 55΄. Και πάλι από ενέργεια του Καρλίτος, ο οποίος έδωσε στον Σιμόν, ο Κροάτης έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Σίντκλεϊ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα (3-2).

Τα χαμόγελα, πάντως, δεν κράτησαν πολύ για τους Φθιώτες, καθώς στο 62΄ ο Βέργος ανατράπηκε από τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι και ο διαιτητής Βεργέτης αφού εξέτασε την φάση στο μόνιτορ διαπίστωσε ότι υπήρξε παράβαση.

Ο παίκτης του Ατρόμητου που κέρδισε το πέναλτι (Βέργος) το εκτέλεσε κι έφερε το παιχνίδια στα ίσια στο 65΄ (3-3). Στο 75΄ ο Τσιντώτας έκανε μεγάλη επέμβαση στο δυνατό σουτ του Καρλίτος από πλάγια θέση στην περιοχή, στην τελευταία σπουδαία φάση του αγώνα.

Κίτρινες: Σιμόν, Παπαδόπουλος, Σαντάνα, Καρλίτος – Καμαρά, Ασεβέδο, Βαλένσια

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόσελεφ, Φερέιρα Σίντκλεϊ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σαντάνα, Τζανδάρης, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ (71΄ Τόσιτς), Σλίβκα (85΄ Ακούνια), Καρλίτος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Ντε Μποκ, Τσακμάκης, Ασεβέδο, Γκονζάλες (83΄ Ερλινγκμαρκ), Κούντε, Καμαρά (90΄+5 Κουέν), Βέργος (67΄ Αντζιέλσκι), Φριντγιόνσον (46΄ Ρομπάιγ), Βαλένσια