Άρης-Παναθηναϊκός: Οι Θεσσαλονικείς εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των “πράσινων” και πήραν τη νίκη

Ο Άρης παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος και πήρε τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό

Ο Άρης επικράτησε με 2-0 του Παναθηναϊκού στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 12η αγωνιστική της Super League 1.

Μορόν (43’) και Μενέντες (72’) ήταν οι σκόρερ για τους γηπεδούχους που εδραιώθηκαν στην εξάδα, ενώ η ομάδα του Γιοβάνοβιτς είδε τη διαφορά από τους διώκτες να μειώνεται στον πόντο.

Η πρώτη φάση έγινε στο 21ο λεπτό, όταν ο Βέρμπιτς και ο Ιωαννίδης συνδυάστηκαν ωραία, αλλά το σουτ του Έλληνα επιθετικού βρήκε σε ετοιμότητα τον Κουέστα.

Οι Θεσσαλονικείς ισορρόπησαν και πλησίασαν στο γκολ στο 28’, όταν ο Παναγίδης έκλεψε την μπάλα από τον Κώτσιρα, αλλά ο Μπρινιόλι έδιωξε με το πόδι το σουτ του 19χρονου μεσοεπιθετικού.

Ο Κουέστα είπε «όχι» σε προσπάθειες των Ιωαννίδη (32’) και Μπερνάρ (38’), σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με γκολ για τον Άρη. Ο Μπρινιόλι έκανε μοιραίο λάθος, ο Μορόν έβαλε την κόντρα κι έκλεψε την μπάλα, σημειώνοντας σε κενή εστία το 1-0.

Μία κεφαλιά του Γέντβαϊ (53’) και ένα σουτ του Τσέριν (60’) δεν ήταν ικανά να απειλήσουν την εστία του Κουέστα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σέρβος μέσος έκανε λάθος, ο Μπρινιόλι απέκρουσε αρχικά το σουτ του Μορόν, όμως στην επαναφορά ο Μενέντες δεν είχε δύσκολο έργο για το 2-0.

Στη συνέχεια ο Ιωαννίδη (86’), ο Γέντβαϊ (89’) και ο Βαγιαννίδης (90’+5’) δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κουέστα, όπως και ο Μορόν (90’) τον Μπρινιόλι στην απέναντι εστία.

Κίτρινες: Παναγίδης, Μπράμπετς, Μενέντες – Αράο.

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Εμβοντό (70’ Τζούρασεκ), Νταρίντα (90’+4’ Πάρντο), Σουλεϊμάνοφ (90’+4’ Κάρλσον), Παναγίδης (63’ Μενέντες), Μορόν (90’+4’ Ζαμόρα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (74’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ (90’+2’ Πέρεθ), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μπερνάρ, Μαντσίνι (74’ Σπόραρ), Βέρμπιτς (61’ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης.