Λαμία- ΟΦΗ: Νίκησαν οι Κρητικοί και παρέμειναν στην κατηγορία

Ο ΟΦΗ πέρασε νικηφόρα από τη Λαμία και καθάρισε με την υπόθεση παραμονή στη Σούπερ λιγκ

Η ομάδα της Λαμίας ηττήθηκε από τον ΟΦΗ εντός έδρας με 0-2, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League 1.

Τα τέρματα των Κρητικών πέτυχαν οι Σάκορ και Ντε Γκουζμάν. Δύο δοκάρια είχε η ομάδα της Φθιώτιδας, με τους Γκαζαριάν και Τζανετόπουλο.

Με την Λάρισα να χάνει και τον ΟΦΗ να κερδίζει την Λαμία, η ΑΕΛ υποβιβάστηκε, ενώ ο Παναιτωλικός θα δώσει μπαράζ.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Το σκορ άνοιξε μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα ο Σάκορ που έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, ξαφνιάζοντας τον Έπασί.

Η ομάδα της Λαμίας στη συνέχεια προσπαθούσε να αντιδράσει στο γκολ που δέχτηκε και πίεζε ψηλά.

Στο 10ο λεπτό ο Μαρτίνεθ έκανε ένα άστοχο σουτ και τέσσερα λεπτά αργότερα η Λαμία έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

τΣο δίλεπτο από το 14ο έως το 15ο λεπτό η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου είχε δύο δοκάρια, το πρώτο με τον Γκαζαριάν από λάθος του Βούρου και το δεύτερο σε κεφαλιά του Τζανετόπουλου.

Στο 26ο λεπτό ο Γιάννου πλάσαρε, αλλά ο Επασί μπλόκαρε, ενώ στο 44΄ ο τερματοφύλακας των Φθιωτών απέκρουσε τα σουτ (από πλάγια) των Ντε Γκουζμάν και Γιάννου.

Ένα φάουλ στο 52′ κέρδισε σε καλό σημείο ο ΟΦΗ, το οποίο όμως ο Ντε Γκουζμάν δεν το εκμεταλλεύτηκε και έτσι δεν μπόρεσε να δώσει αέρα δύο τερμάτων.

Η ομάδα της Λαμία πίεζε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 62ο λεπτό ο Τζανδάρης σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε.

Η Λαμία μετά από αρκετή πίεση και έχοντας κλείσει τον ΟΦΗ στο μισό γήπεδο, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και στο 89′ ο Σαρδινέρο έστρωσε για τον Ντε Γκουζμάν και εκείνος «έσκαψε» και νίκησε τον Επασί κάνοντας το 0-2.

Κίτρινες: Μεγιάδο, Μπεχαράνο

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Βλάχος(67’ Προβυδάκης), Μαρτίνεθ, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Γκούγκα(46’ Μπεχαράνο), Τζανδάρης(79’ Πίτι), Βασιλακάκης(46’ Τιρόνε), Ντέλετιτς, Γκαζαριάν(46’ Ρόμανιτς), Καραμάνος

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Βαφέας, Διαμαντής, Μαρινάκης, Κοροβέσης(86’ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Σακόρ(90’ Ουές), Ντε Γκουζμάν(90’ Μπαλογιάννης), Σαρδινέρο(85’ Στάρτζεον), Γιάννου(63’ Νέιρα)