Μπάγερν Μονάχου – Γκλάντμπαχ: “Εξάσφαιροι” και πρωταθλητές οι Βαυαροί

Η Μπάγερν Μονάχου κλείδωσε χωρίς να παίξει και το 9ο σερί πρωτάθλημα γιορτάστηκε με χατ τρικ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο 6-0 κόντρα στην Γκλάντμπαχ.

Το πάρτι είχε ξεκινήσει νωρίς για την Μπάγερν Μονάχου αφού η Μπορούσια Ντόρτμουντ φρόντισε να τη στέψει μαθηματικά πρωταθλήτρια και εκείνη τι συνέχισε με εξάρα. Ο 9ος σερί τίτλος γιορτάστηκε τον αγώνα με την Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ, αφού οι Βαυαροί επιβλήθηκαν με 6-0, με πρωταγωνιστή τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.

Ο Πολωνός επιθετικός σημείωσε χατ τρικ κι έφτασε τα 39 γκολ στη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα, ένα πίσω απ’ το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ απ’ τη σεζόν 1971-1972. Ο 33χρονος άνοιξε το σκορ μόλις στο 2′, ωστόσο το απίθανο γυριστό με το οποίο διαμόρφωσε το 3-0 μισή ώρα αργότερα έκλεψε την παράσταση. Στο 2ο μέρος ολοκλήρωσε το χατ τρικ με πέναλτι.

Ο Τόμας Μίλερ με ένα γκολ και μία ασίστ ήταν κι αυτός σπουδαίος, ενώ γκολ σημείωσε στο 1ο ημίχρονο ο Κίνγκσλεϊ Κομάν και στο 2ο ο Λιρόι Σανέ, απέδειξε πως οι γηπεδούχοι έκαναν ο,τι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να μπορούν να αντισταθούν τα “πουλάρια”.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Μπόατενγκ (71′ Μαρτίνεθ), Ερναντέζ, Ντέιβις, Κίμιχ, Αλάμπα (60′ Γκορέτσκα, 70′ Νιανζού), Κομάν (60′ Σανέ), Μίλερ, Μουζιάλα (60′ Γκνάμπρι), Λεβαντόβσκι

Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ: Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί (69′ Βεντ), Λατσάρο (46′ Βολφ), Ζακαριά, Νόιχαουζ, Χόφμαν (70′ Στιντλ), Τιράμ (46′ Πλεά), Εμπολό (84′ Χέρμαν)