Λαμία-ΟΦΗ: Πέρασαν με “μπαλωθιές” οι Κρητικοί

Σημαντικό διπλό του ΟΦΗ στην έδρα της Λαμίας.

Ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη με 1-4 επί της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος» για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Σε ένα ματς που και οι δυο θέλουν το τρίποντο η Λαμία θα υποδεχθεί τον ΟΦΗ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ 1.

Οι Κρητικοί πήραν αυτή τη νίκη με τέρματα των Τοράλ, Μπάκιτς, Ντιουσέ, Φελίπε ενώ η Λαμία με ένα τέρμα του Τσιλούλη.

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο ΟΦΗ, ο οποίος άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Τοράλ άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Μπάκιτς.

Μετά από αυτό το σημείο η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει κερδίζοντας κάποια συνεχόμενα κόρνερ χωρίς να μετουσιώσει αυτές τις στατικές φάσεις σε κάποια ευκαιρία ή γκολ.

Αντίθετα ο ΟΦΗ σκόραρε για δεύτερη στο 43ο λεπτό με τον Μπάκιτς αυτή την φορά από δημιουργός να γίνεται σκόρερ πιστοποιώντας για τους κρητικούς το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο.

Στο 61ο λεπτό, ο ΟΦΗ τριπλασίασε τα τέρματά του με τον Ντιούσε ο οποίος αιφνιδίασε τον Σαράνοφ.

Και στο 84ο λεπτό, ολοκλήρωσε τον θρίαμβο του με τον Φελίπε σφραγίζοντας θεαματικά το υπερπολύτιμο τρίποντο που τον κρατάει μακριά από τις τελευταίες θέσεις.

Το μόνο που κατάφερε η Λαμία ήταν να μειώσει σε 1-4, με ένα γκολ τιμής του Τσιλούλη λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα.

Κίτρινες κάρτες: Μεγιάδο, Σιμόν, Περέα,

ΠΑΣ Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Σαράνοφ, Σιμόν (75’ Βασιλαντωνόπουλος), Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Πάβλοβετς (22’ Τσιλούλης), Αμπαντά, Τζανδάρης (46’ Νούνιες), Σλίβκα, Ρόμανιτς, Μαρτίνεθ, Βέργος (75’ Μανούσος)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Βούρος, Μπαλογιάννης (60’ Θοράρινσον), Ντιουσέ, Μεγιάδο (68’ Περέα), Λάρσον, Μπάκιτς (76’ Φελίνι), Τοράλ (68’ Νέιρα), Γκρόνινγκ (60’ Μοσκέρα)