Τότεναμ: Επτά μήνες εκτός ο Ροντρίγο Μπεντανκούρ

Σοκ στην Τότεναμ καθώς ο Ροντρίγο Μπεντανκούρ μένει επτά μήνες εκτός.

Η Λέστερ δεν ξέχασε το βαρύ 6-2 από την Τότεναμ στο Λονδίνο στον πρώτο γύρο κι «απάντησε» στους «πετεινούς» με το εμφατικό 4-1 στο «King Power», ενώ, μάλιστα, βρέθηκε να χάνει πριν συμπληρωθούν 15 λεπτά στην αναμέτρηση. Η Τότεναμ, αν και προερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι και δύο συνεχόμενες νίκες, γνώρισε την ήττα και σαν μην έφθανε αυτό έχασε κι έναν από τους καλύτερους φέτος παίκτες της.

Ο Ροντρίγο Μπεντανκούρ συγκεκριμένα υπέστη ρήξη χιαστού στη συγκεκριμένη αναμέτρηση και θα μείνει εκτός δράσης τους επόμενους επτά μήνες. Ο Ουρουγουανός μέσος τραυματίστηκε στο γόνατο στο 60ο λεπτό του ματς, μετά από σύγκρουσή του με τον Ναμπαλίς Μεντί, και οι εξετάσεις έδειξαν το σοβαρό τραυματισμό του.

Ο 25χρονος αμυντικός μέσος αποκτήθηκε το καλοκαίρι από την Γιουβέντους αντί 19 εκατ. ευρώ και έγινε βασικός στο πλάνο του Αντόνιο Κόντε, καθώς στην πρώτη του σεζόν με τους Σπερς μέτρησε 26 εμφανίσεις, με έξι γκολ και δυο ασίστ σε περισσότερα από 2.100 αγωνιστικά λεπτά. Να σημειωθεί πως πρόσφατα τραυματίστηκε και ο Ιβ Μπισούμα, ο οποίος επίσης θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν.