Λαμία-Ολυμπιακός: Νίκησαν αλλά προβλημάτισαν οι “ερυθρόλευκοι”

Την πρώτη του νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα επικρατώντας της Λαμίας.

Τη νίκη με 1-2 πήρε ο Ολυμπιακός επί της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος» για τη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα από τη Φθιώτιδα, κάνοντας την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, ενώ έδειξε καλή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο όταν και πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, στο δεύτερο ημίχρονο, ειδικά από τα μισά του και μετά, προβλημάτισε με την απόδοσή της. Η Λαμία μείωσε, ενώ στη συνέχεια πίεσε για την ισοφάριση, με τον Ολυμπιακό να κρατά τη νίκη.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Παπέ Αμπού Σισέ στο 12’, ο Ανδρέας Μπουχαλάκης στο 32’. Για τους Φθιωτούς μείωσε ο Τάσος Καραμάνος στο 72’.

Το ματς

Με 4-2-3-1 ξεκίνησε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς, με τον Βατσλίκ στο τέρμα, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκη στον άξονα, Αγκιμπού Καμαρά λίγο πιο προωθημένο, Βαλμπουενά, Ονιεκούρου στα άκρα και ο Τικίνιο στην κορυφή.

Στο 10’ η Λαμία έκανε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, με τον Τιρόνε να πιάνει κεφαλιά από τη μπαλιά του Ρόμανιτς και τον Βατσλίκ να αποκρούει σωτήρια.

Και στο 12’ ο Ολυμπιακός στην πρώτη δική του καλή στιγμή άνοιξε το σκορ. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Σισέ έπιασε κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 32ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πέτυχε το δεύτερο τέρμα του. Ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, έδωσε στον Μπουχαλάκη ο οποίος από το ημικύκλιο σούταρε και η μπάλα με ψηλοκρεμαστή τροχιά κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2, ενώ όπως έδειξε το ριπλέι, βρήκε και στον Μαζουλουξή.

Στο 45’ ο Ρόμανιτς ελίχθηκε από αριστερά, σούταρε και ο Βατσλίκ μπλόκαρε.

Στο 51’ ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα, ο Τικόνιο όμως πλάσαρε πάνω στον Σαράνοφ.

Η Λαμία θέλησε να απειλήσει στο 58’ με τον Καραμάνο που έπιασε κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Βατσλίκ.

Στο 72’ η Λαμία μείωσε. Ο Τζανδάρης κινήθηκε με τη μπάλα, ο Ελευθεριάδης έκανε γύρισμα για τον Ρόμανιτς και αυτός έστρωσε στον Καραμάνο που πλάσαρε και σκόραρε για το 1-2.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 79’ όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπουχαλάκης έχασε στο μαρκάρισμα τον Βύντρα ο οποίος αστόχησε εξ επαφής από το δεύτερο δοκάρι.

Στο 90’+3′ η Λαμία έχασε ακόμη μια ευκαιρία, με τον Καραμάνο να κάνει κεφαλιά και τον Βατσλίκ να χάνει τη μπάλα, αλλά στη συνέχεια δόθηκε οφσάιντ επειδή ήταν εκτεθειμένος ο Ελευθεριάδης

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας (40’ λ.τρ. Βύντρα), Αντέτζο, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (84’ Γκέντσογλου), Νούνιες, Ταϊρόν (65’ Μανούσος), Ρόμανιτς, Μανουσάκης (65’ Ελευθεριάδης), Καραμάνος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ (83’ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μπουχαλάκης. Μ. Καμαρά (84’ Σουρλής), Α. Καμαρά (77’ Βρουσάι), Βαλμπουενά (61’ Κουντέ), Ονιεκούρου (76’ Ρόνι Λόπες), Τικίνιο