Παναθηναϊκός μπάσκετ: Πρώτο δείγμα θετικό για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με άριστα τις τελευταίες εξετάσεις πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων του.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Εφές με 80-74 και κατέκτησε το φετινό τουρνουά «Π. Γιαννακόπουλος»

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν καλύτεροι στο παρκέ του ΟΑΚΑ, έβγαλαν ενέργεια στην άμυνα, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και καθαρό μυαλό στην επίθεση και έφτασαν με ευκολία στην νίκη και την κατάκτηση του τουρνουά.

Οι πρωταθλητές, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ιωάννη Παπαπέτρου, έδειξαν καλά στοιχεία εν όψει των επίσημων υποχρεώσεων με τον Δημήτρη Πρίφτη να μοιράζει εξαιρετικά το χρόνο και να δίνει ευκαιρίες σε αρκετούς παίκτες.

Σημείο κλειδί για την νίκη της ομάδας του Παναθηναϊκού ήταν η δεύτερη περίοδος όταν οι “πράσινοι” με ενέργεια στην άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση έκανε ένα επιμέρους σκορ 21-11 βάζοντας τις βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς η Εφές ο,τι και αν έκανε δεν κατάφερε να διεκδικήσει την νίκη.

Μείκον με 13 και Φλοϊντ με 10 ήταν οι πρώτοι σκόρερ με σχεδόν όμως όλους τους παίκτες να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι. Από την Εφές Μπουμπουά και Μίσιτς πέτυχαν από 17 πόντους

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και χάρις σε συνεχόμενα τρίποντα από τον Μπομπουά προηγήθηκε με 15-10 και με 18-12 γεγονός που ανάγκασε τον Δημήτρη Πρίφτη να ζητήσει αμέσως ταιμ αουτ. Οι οδηγίες του Έλληνα προπονητή απέδωσαν καθώς οι παίκτες του «έτρεξαν» ένα σερί 6-0 και ισοφάρισαν σε 18-18, ενώ στο τέλος της περιόδου κατάφεραν να προηγηθούν με 26-23.

Στη δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν παθιασμένοι και με άμυνα που έσπαγε σίδερα αλλά και επίθεση που πέταγε φλόγες προηγήθηκαν με +13(38-25) αποδίδοντας όμορφο και ποιοτικό μπάσκετ. Η Εφές στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει σε 38-30 και 39-34 δείχνοντας ικανή να μπει ξανά στην αναμέτρηση. Ο Παναθηναϊκός όμως σοβαρεύτηκε ανέβασε στροφές κυρίως στην άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήγε στα αποδυτήρια με +13(47-34).

Το πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου κύλησε στα μέτρα του Παναθηναϊκού με τους πρωταθλητές να διατηρούν με άνεση το υπέρ τους προβάδισμα, να έχουν βρει ρυθμό τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με τη διαφορά να αυξάνεται με σχεδόν γεωμετρική πρόοδο(47-53 στο 26’). Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου η Εφές φάνηκε να βγάζει αντίδραση και με συνεχόμενα τρίποντα «έτρεξε» ένα 9-0 με το οποίο το σκορ έγινε 59-54 που ήταν και το τελικό μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα 5-0 από τον Παναθηναϊκό με το οποίο το σκορ έγινε 64-54. Στη συνέχεια η Εφές με καλάθια από τον Πετρούσεφ μείωσε ξανά στους 4 πριν ο Παναθηναϊκός με τους Πέρι και Σαντ Ρος γράψει το 69-60. Ο Μίσιτς με τρίποντο και φάουλ μείωσε στους 5(69-64) δίνοντας στα τελευταία πέντε λεπτά το χαρακτήρα ντέρμπι στην αναμέτρηση. Οι παίκτες του Πρίφτη όμως έδειχναν και ήταν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη κάτι που το απέδειξαν και στο τέλος με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 80-74.

Η βραδιά και το τουρνουά ολοκληρώθηκε με την απονομή του τροπαίου στον Παναθηναϊκό και των αναμνηστικών μεταλλίων στις υπόλοιπες ομάδες.

Η Παρτίζαν απουσίαζε από το τελικό σκέλος του τουρνουά καθώς είχε αποχωρήσει για το Βελιγράδι για να παραστεί σύσσωμη σε μια εκδήλωση με αφορμή τον πρόσφατο χαμό του Ντούσαν Ίβκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-34, 59-54, 80-74.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 9, Μέικον 13, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3, Καββαδάς, Κασελάκης 6, Γουάιτ 7, Φλόιντ 10, Νέντοβιτς 9, Έβανς 6, Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος 7.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 17, Σαϊμπίρ 6, Μπαλμπάι, Γκετσίμ 2, Ιλιάσογλου, Γκαζί, Μοερμάν, Τουντσέρ 11, Μίτσιτς 17, Άντερσον 9, Πετρούσεβ 5, Ντάνστον 7.