Λαμία-Παναιτωλικός: «Έκλεψαν» στο τέλος την ισοπαλία οι Αγρινιώτες

Με γκολ στο τέλος, ο Παναιτωλικός έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Λαμίας

Η Λαμία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Παναιτωλικό στο “Αθανάσιος Διάκος”, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Μαζουλουξής και Νούνιες, ενώ για τα “καναρίνια” οι Βαρόνε και Ντουάρτε. Πρώτος βαθμός στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Φθιώτιδας, ενώ οι Αγρινιώτες έχουν πλέον 5β.

Η ομάδα της Λαμίας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 10ο λεπτό ο Μαζουλουξής πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.

Η Λαμία είχε την κατοχή, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη στο πρώτο μέρος.

Στο 30ο λεπτό ο Ντουάρτε έβαλε ένα φανταστικό γκολ με σουτ εκτός περιοχής και ισοφάρισε για την ομάδα του Παναιτωλικού σε 1-1.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μανούσος σημείωσε ένα γκολ, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ. To 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα και πιο δυνατά στο γήπεδο.

Στο 47ο λεπτό ο Ρόμανιτς έκανε ένα αδύναμο σουτ. Στο 48ο λεπτό ο Ντίας σούταρε μέσα από την περιοχή και έδιωξε δύσκολα ο Σαράνοφ.

Η ομάδα της Λαμίας στο 66ο λεπτό σε μια φάση διαρκείας έκανε το 2-1 με τον Νούνιες να δίνει πάλι το προβάδισμα στους “κυανόλευκους”.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 90+1′, όπου ο Βαρόνε έσωσε τον Παναιτωλικό, κάνοντας το σκορ 2-2.

Κίτρινες: Βαρόνε, Γκόλεμιτς, Μανούσος, Αντέτζο, Σαράνοφ,

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Βύντρα, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Ανχελ Μαρτίνεθ, Τρούμπουλος (58’ Γκόλεμιτς), Νούνιες, Μανουσάκης (58’ Προβυδάκης), Ρόμανιτς(81’ Τσούκαλος), Τιρόνε (74’ Σαραμαντάς), Μανούσος(74’ Αραμπούλι)

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι(82’ Μορσάι), Βργκοτς, Κορνέλιους(87’ Μπαρμπόσα), Χουχούμης, Τσιγγάρας, Φλόρες(82’ Καρέλης), Βαρόνε, Ντίας(94’ Αντούνιες), Ντουάρτε, Βέργος(94’ Μπελεβώνης)