Άρσεναλ-Τότεναμ: Το ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου βάφτηκε “κόκκινο”

Η Άρσεναλ με τρία γκολ στο πρώτο μέρος βγήκε νικήτρια στο ντέρμπι του Βόρειου Λονδίνου κόντρα στην Τότεναμ.

Για την 6η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ νίκησε με 3-1 την Τότεναμ και ζευγάρωσε τις νίκες της στο πρωτάθλημα.

Για το ντέρμπι το Βόρειου Λονδίνου, ο Μικέλ Αρτέτα ξεκίνησε το παιχνίδι με τον Ράμσντέιλ κάτω από τα δοκάρια τους Γκάμπριελ και Γουάιτ στα στόπερ, τον Τομιγιάσου δεξιά και τον Τίρνεϊ αριστερά, οι Παρτέι και Τσάκα ήταν τα αμυντικά χαφ, μπροστά τους οι Σμιθ Ρόου, Όντενγκαρντ και Σακά ενώ στην κορυφή ο Ομπαμεγιάνγκ.

Για την φιλοξενούμενη Τότεναμ, ο Νούνο Εσπιρίτο Σάντος επέλεξε τον Γιορίς στο τέρμα, τους Τανγκάνκα, Ντάιερ, Σάντσες και Ρεγκιουγιόν από τα δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα, τους Άλι, Χόιμπεργκ και Εντομπελέ στον άξονα της μεσαίας γραμμής, τους Λουκάς, Σον και Κέιν στην επίθεση.

Η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Σμιθ Ρόου. Ο Όντενγκαρντ πήρε την μπάλα έξω από το ημικύκλιο της περιοχής, πάσαρε στα δεξιά στον Σάκα αυτός γύρισε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και Σμιθ Ρόου με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Αρτέτα πήρε ώθηση από αυτό τέρμα και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με  κεραυνούς από τον Τόμας στο 16′ και τον Ομπαμεγιάνγκ στο 18′ με τον Γιορίς να είναι σε ετοιμότητα στο πρώτο και να παραχωρεί κόρνερ ενώ στο δεύτερο η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γάλλου τερματοφύλακα.

Η απάντηση της Τότεναμ ήρθε στο 22ο λεπτό με το σουτ του Σον από πλάγια θέση που εξουδετέρωσε σε κόρνερ ο Ράμσντέιλ.

Οι “κανονιέρηδες” διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 27ο λεπτό με τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ. Οι γηπεδούχοι βγήκαν σε αντεπίθεση, οι Σμίθ και ο Ομπαμεγιάνγκ έκαναν το ένα-δυο, ο νεαρός Άγγλος μπήκε ταχύτατα στην περιοχή και γύρισε στο σημείο του πέναλτι που ήταν ο επιθετικός από την Γκαμπόν που νίκησε τον Γιορίς.

Η εκπληκτική Άρσεναλ σκόραρε για τρίτη φορά πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Σάκα. Πιο συγκεκριμένα, στο 34′ ο Άγγλος εξτρέμ της Άρσεναλ βγήκε σε αντίθεση πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και πλάσαρε ιδανικά για το 3-0.

Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν για τους Σπερς με την κεφαλιά του Κέιν στο 39′ που έφυγε άουτ.

Το μόνο που κατάφερε η Τότεναμ ήταν να φτάσει στην μειώσει του σκορ με τον Σον στο 79′. Ο Ρεγκιγιόν σέντραρε από τα αριστερά ο Σον βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και έγραψε το τελικό 3-1.

Σκόρερ: Σμιθ Ρόου 12′, Ομπαμεγιάνγκ 27′, Σάκα 34′ – Σον 79′

Κάρτες: Όντενγκαρντ 89′, Λοκόνγκα 91′ – Σκιπ 67′

Άρσεναλ: Ράμσντειλ, Γκάμπριελ, Γουάιτ, Τομιγιάσου, Τίρνεϊ, Τσάκα (Λοκόνγκα 82′), Τόμας, Σμιθ Ρόου (Ταβάρες 87′), Όντενγκαρντ, Σάκα (Νάιλς 87′), Ομπαμεγιάνγκ

Τότεναμ: Γιορίς, Τανγκάνκα (Έμερσον 46′), Ντάιερ, Σάντσες, Ρεγκιγιόν, Άλι (Σκιπ 46′), Χόιμπεργκ, Εντομπελέ (Γκιλ 70′), Σον, Λούκας, Κέιν

Σαουθάμπτον-Γουλβς 0-1

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Γουλβς νίκησε με 0-1 την Σαουθάμπτον και έκαναν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα χάρη σε τέρμα του Χιμένεθ στο 61ο λεπτό.

Κακή εμφάνιση σε ένα ακόμη ματς για τους «Αγίους», που μετά από 6 αγωνιστικές δεν έχουν καταφέρει ακόμη να γευτούν την χαρά της επιτυχίας (0-4-2). Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μεξικανός στράικερ, Ραούλ Χιμένες με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα.