Λαμία-Παναθηναϊκός: Ανατροπή και νίκη για τους “Πράσινους”

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Λαμία στο Πανθεσσαλικό στάδιο

Η Λαμία ηττήθηκε με 1-3 από τον Παναθηναϊκό, για τη 10η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1. Ο αγώνας διεξήχθη στο Πανθεσσαλικό στάδιο του Βόλου, μιας και το ΔΑΚ Λαμίας κρίθηκε ακατάλληλο για το παιχνίδι.

Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Αραμπούλι, ενώ στο δεύτερο μέρος για τους “Πράσινους” τα γκολ τα σημείωσαν οι Λούντκβιστ, Μακέντα και Μαουρίσιο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ο Παναθηναϊκός ήταν πιο επιθετικός από την Λαμία.

Στο 18ο λεπτό η ομάδα της Λαμίας έκανε αναγκαστική αλλαγή τον Τζανδάρη και στην θέση του πέρασε ο Τιρόνε. Στο 25ο λεπτό αναγκαστική αλλαγή είχε και ο Παναθηναϊκός με τον Μακέντα να παίρνει την θέση του τραυματία Καρλίτος.

Στο 35ο λεπτό ο Μανούσος σέντραρε στον Αραμπούλι και ο δεύτερος με κεφαλιά έκανε το 1-0 υπέρ της Λαμίας.

Η πρώτη καλή στιγμή για το “Τριφύλλι” ήρθε δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Λούντκβιστ να βρίσκει με τακουνάκι τον Χουάνκαρ που μέσα από την περιοχή, έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 49ο λεπτό ο Χατζηγιοβάνης προσπάθησε να βρει τον Μακέντα, αλλά η άμυνα της Λαμίας έδιωξε σε κόρνερ.

Η ισοφάριση του αγώνα ήρθε στο 55ο λεπτό με τον Λουνκτβιστ να νικάει τον Γκαραβέλη με δυνατό σουτ (1-1).

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να προηγηθούν στο σκορ

Στο 84’ ο Τζανετόπουλος βρήκε με το γόνατο τον Μαουρίσιο μέσα στην περιοχή κι ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μακέντα εκτέλεσε το πέναλτι στο 87ο λεπτό και έκανε το 1-2.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μαουρίσιο εκμεταλλεύτηκε το κενό της άμυνας της Λαμίας και διαμόρφωσε το τελικό 1-3, για την ομάδα του Παναθηναϊκού.

Κίτρινες: Σάρλια – Προβυδάκης, Μανούσος

Λαμία (Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Προβυδάκης, Γκέντσογλου, Μπεχαράνο (73’ Σκόνδρας), Τζανδάρης (18’ λ. τρ. Τάιρον), Μαρτίνεθ, Μανούσος, Αραμπούλι (70’ Τσούκαλος).

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης (64’ Παλάσιος), Λούντκβιστ (77’ λ. τρ. Μαουρίσιο), Βιτάλ (77’ Αϊτόρ), Καρλίτος (28’ λ. τρ. Μακέντα)