Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός: Τρομερή ανατροπή και “πράσινη” νίκη στο ΣΕΦ

Νικητής έφυγε από το ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός, κάνοντας επική ανατροπή από το -14 και σταμάτησε το αήττητο σερί του Ολυμπιακού

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 76-81 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, για την 8η αγωνιστική της Α1 Basket League.

Οι «πράσινοι» πήραν τη νίκη στο πρώτο φετινό ντέρμπι των «αιωνίων» και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 6-1, πιάνοντας τους «ερυθρόλευκους» στην κατάταξη.

Ο Ολυμπιακός κάνοντας εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μουσταφά Φαλ κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 59-45, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έπαθε επιθετικό μπλάκ άουτ, έχοντας μεταξύ άλλων στο συγκεκριμένο διάστημα 0/9 τρίποντα! Στον αντίποδα οι «πράσινοι» στην τελευταία περίοδο είχαν 7/10 τρίποντα(!) ανατρέποντας πλήρως την εικόνα του αγώνα και έφτασαν στην επικράτηση.

Οι γηπεδούχοι σούταραν συνολικά 4/27 τρίποντα, 21/34 δίποντα και 22/28 βολές, ενώ οι «πράσινοι» τελείωσαν το παιχνίδι με 10/28 τρίποντα, 20/37 δίποντα και 11/13 βολές. Κορυφαίοι των “ερυθρολεύκων” ήταν οι Μουσταφά Φαλ με 17π., 11 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, Σάσα Βεζένκοφ με 19π.,. 10 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους είχε ο Σλούκας. Από την άλλη πλευρά για το “Τριφύλλι”, ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 24π., ο Παπαπέτρου 13π και ο Κασελάκης 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν εντυπωσιακά το παιχνίδι καθώς μετά από το αρχικό 2-2 με επτά πόντους του Βεζένκοφ έτρεξε επιμέρους σκορ 10-1 και προηγήθηκε στο 6′ με 12-3. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ όμως απάντησε με ένα δικό του σερί 7-0 και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (14-15). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να ξεφύγει με 27-21 με το τρίποντο του Λαρεντζάκη όμως οι φιλοξενούμενοι κάλυψαν και πάλι τη διαφορά ενώ με πέντε σερί πόντους του Παπαπέτρου ξέφυγαν εκείνοι με 31-36 λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (33-36).

Στην τρίτη περίοδο η άμυνα του Ολυμπιακού έδωσε ρυθμό και στην επίθεση της ομάδας, ενώ ταυτόχρονα ο Φαλ κέρδιζε τις μάχες και στις δύο ρακέτες. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 45-43 στο 24′ όμως οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 11-0 μετέτρεψαν το σκορ σε 56-43 στο 28′ ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους με τον Φαλ να κάνει το σκορ 59-45.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει ηρεμία στο παιχνίδι του και με τους Νέντοβιτς και Παπαπέτρου ροκάνισε τη διαφορά μειώνοντας σε 67-64 στο 36′, ενώ με το γκολ φάουλ του Σέρβου και στη συνέχεια με δικό του τρίποντο έκανε την πλήρη ανατροπή, προσπερνώντας με 70-69 με τρία λεπτά να απομένουν.

Στο 38′ ένα νέο τρίποντο, από τον Κασελάκη έβαλε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 73-70 με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος τόσο πίσω από τα 6,75μ. (0/7) όσο και από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο Νέντοβιτς σκόραρε ξανά για τρεις για το 72-76 στα 1’42” για το τέλος. Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Σαντ Ροος με νέο τρίποντο (74-79) έφερ πιο κοντά στη νίκη την ομάδα του, που κατάφερε να την εξασφαλίσει καθώς ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στις δύο απόμενες επιθέσεις του. Κασελάκης και Σλούκας με το παιχνίδι να έχει κριθεί έγραψαν το τελικό 76-81.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 7 (2/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Φαλ 17 (6/7 δίποντα, 5/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/7 βολές, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1), Σλούκας 10 (2/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Μάρτιν, Πρίντεζης 2, Ζαν-Σαρλ 4, ΜακΚίσικ 4

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 3 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μέικον 6 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Γουάιτ 4 (2/7 σουτ), Καββαδάς, Κασελάκης 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 24 (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές), Έβανς 2, Σαντ-Ρος 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/34 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 22/28 βολές, 44 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 17 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/37 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 11/13 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη