Λαμία-ΠΑΟΚ: “3άρα” οι Θεσσαλονικείς μέσα στο Αθανάσιος Διάκος

Άνετη επικράτηση για τον ΠΑΟΚ που πέρασε σαν σίφουνας από τη Λαμία

Η Λαμία ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ με 0-3 στο «Αθανάσιος Διάκος», στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1. Σκόρερ της αναμέτρησης ήταν οι Ολιβέιρα, Ντάντας και ο Ζίβκοβιτς.

Ο “Δικέφαλος του Βορρά” έφτασε τις πέντε νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια του και πιάνει την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Από την άλλη, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έφτασε τα επτά ματς μακριά από το «τρίποντο» (δυο ισοπαλίες, πέντε ήττες) κι είναι ορατός ο κίνδυνος του υποβιβασμού.

Το πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας κύλισε χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε σε αλλαγή στο 8ο λεπτό με τον Νάρεϊ να μπαίνει στο ματς αντί του Μουργκ.

Στο 13o λεπτό ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ από στημένη φάση με γκολ του Ολιβέιρα. Ο Ντάντας εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στον Ολιβέιρα και κατέληξε στα δίχτυα του Γκαραβέλη, για το 0-1.

Η πρώτη τελική για τη Λαμία ήρθε στο 18ο λεπτό με τον Ρόμανιτς που έκανε ένα συρτό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε εκτός της εστίας του ΠΑΟΚ.

Στο 27ο λεπτό ο Ντάντας με ένα ωραίο πλασέ έκανε το 0-2. Ο Νάρεϊ έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Ντάνι Μπεχαράνο δεν έδιωξε καλά κι ο Ντάντας με πλασέ πέτυχε το δεύτερο τέρμα για τον ΠΑΟΚ.

Μεγάλη χαμένη ευκαιρία είχε ο Μπεχαράνο για την Λαμία στο 33ο λεπτό, όπου έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 37ο λεπτό η Λαμία αναγκάστηκε και εκείνη σε αλλαγή με τον Σαράνοφ να περνάει αντί του Γκαραβέλη.

Το ημίχρονο έληξε με την ομάδα της Λαμίας να έχει χάσει ευκαιρίες για γκολ και τον ΠΑΟΚ να υπερισχύει σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος.

Στο 50ο λεπτό ο Τζανετόπουλος έχασε άλλη μία ευκαιρία για την ομάδα της Λαμίας.

Συνέχιζε να πιέζει ο ΠΑΟΚ και στο 58ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς νίκησε τον Σαράνοφ, μετά από συνεργασία πολλών παικτών, και έκανε το 0-3.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα, με τους «ασπρόμαυρους» να φτάνουν σε μία άνετη επικράτηση.

Κίτρινες: Νούνιες, Ντε Βινσέντι

Λαμία (Σάββας Παντελίδης): Γκαραβέλης (37’ Σαράνοφ), Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες, Ντε Βινσέντι (60’ Μαρτίνεθ), Βέργος, Σιμόν (46’ Γκοράνοβ), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (66’ Τσιλούλης), Κορνέζος (65’ Αντέτζο), Βασιλαντωνόπουλος.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (79’ Σάστρε), Ινγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Ντάντας (80’ Φιλίπε Σοάρες), Αουγκούστο, Μουργκ (8’ Νάρεϊ), Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (70’ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (70’ Τόμας)