Λάτσιο-Ρόμα: Αφεντικό της Ρώμης η Λάτσιο

Επιστροφή στις νίκες για τη Λάτσιο, νικώντας τη Ρόμα στο ντέρμπι της “αιώνιας πόλης”

Η επιστροφή της Λάτσιο στις νίκες συνδυάστηκε επί της Ρόμα, με τους «Λατσιάλι» να κερδίζουν με 3-2 στο «derby della capitale».

Μετά από δύο σερί ισοπαλίες και την ήττα από τη Μίλαν, το συγκρότημα του Μαουρίτσιο Σάρι επέστρεψε στα «τρίποντα», βελτιώνοντας τη βαθμολογική του θέση.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο υπέστη την δεύτερη ήττα της στη Serie A και αυτή εκτός έδρας (θεωρητικά αφού χρησιμοποιεί με την Λάτσιο το «Ολίμπικο») με την πρώτη δύο εβδομάδες νωρίτερα από την Βερόνα με 3-2.

Οι «λατσιάλι» προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς μετά από εξαιρετική σέντρα του Φελίπε Άντερσον. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Πέδρο έκανε το 2-0 με ένα εξαιρετικό τελείωμα «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του. Παρόλα αυτά η ομάδα του Μουρίνιο κατάφερε να σκοράρει πριν πάει στα αποδυτήρια με την κεφαλιά του Ρότζερ Ιμπάνεζ στο 41′.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να ρισκάρουν προσπαθώντας να ισοφαρίσουν. Η Λάτσιο εκμεταλλεύτηκε αυτά τα ρίσκα και πέτυχε το 3-1 με τον Τσίρο Ιμόμπιλε στο 63ο λεπτό μετά από μια υποδειγματική αντεπίθεση.

Οι «τζιαλορόσι» όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν. Ψάχνοντας το γκολ που θα τους βάλει ξανά στο ματς, κέρδισαν πέναλτι από μαρκάρισμα του Ακπά Άκπρο στο 68′. Ο Τζόρνταν Βερετούτ ευστόχησε και σημείωσε το 3-2. Παρότι η Ρόμα προσπάθησε να πετύχει την ισοφάριση, δεν τα κατάφερε με το «ντέρμπι της αιώνιας πόλης» να καταλήγει στην Λάτσιο.