Λαύριο: Ξεκίνημα με ήττα από την Τρεβίζο στα play-in του BCL

Στο πρώτο ματς της σειράς για το play-in του Basketball Champions League, το Λαύριο ηττήθηκε από την Τρεβίζο.

Το Λαύριο ηττήθηκε στο Τρεβίζο από την ομώνυμη ομάδα με 87-72 και πλέον χρειάζεται νίκη στο γήπεδό του για την ισοφάριση στο play-in του Basketball Champions League, ώστε να γυρίσει στην Ιταλία και να διεκδικήσει την πρόκριση στην φάση των 16 της διοργάνωσης.

Ο Τζέρι Σμιθ και ο Κόρι Σάντερς στο ντεμπούτο του ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων έχοντας από 17 πόντους. Ο Χένρι Σιμς με 22 και ο Τόμας Ντίμσα με 18 πόντους ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους. Το δεύτερο ματς της σειράς θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τρίτη στο ΣΕΦ (19:30).

Ο αγώνας

Μουράτος και Κακλαμανάκης έκαναν την διαφορά από νωρίς, με το Λαύριο να προηγείται με 18-14 (8′), πριν η Τρεβίζο τρέξει σερί 9-0 για να περάσει μπροστά προς τα τέλη της περιόδου. Οι Ιταλοί πήγαν και στο +6 (34-28) και στο +8 (39-31), όμως εκεί ο Ματ Γουίλιαμς έβαλε τρίποντο κι ο Τζέρι Σμιθ βολές για να μαζέψουν την διαφορά στους 3 πόντους χωρίς να καταφέρουν κάτι περισσότερο έως το τέλος του  ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ιταλία ξεκίνησε με την Τρεβίζο να προηγείται και με +10 (51-41 στο 24′) για πρώτη φορά και να αποτελεί φαβορί για τη νίκη. Το Λαύριο προσπαθούσε να μειώσει αλλά ήταν άστοχο με 6/20 τρίποντα και μόλις ασίστ και έμεινε πίσω στο σκορ με 61-52 (28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα να μειώνει σε 63-57 αναπτερώνοντας τις ελπίδες της για break.

Ένα τρίποντο του Τόμας Ντίμσα στο 31′ έκοψε την φόρα του Λαυρίου. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, η Τρεβίζο δεν αντιμετώπισε άλλες δυσκολίες, έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 87-72 και έχει άλλες δύο ευκαιρίες για το θετικό αποτέλεσμα που θα την στείλει στην φάση των 16 της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 44-36, 63-57, 87-72

Τρεβίζο (Μενέτι): Ακέλε 2, Μπορτολάνι 10 (2), Χίλο 4, Φάτζαν, Ίμπρο 8 (1), Κασαρίν, Ντίμσα 19 (1/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τζόουνς 4, Ράσελ 18 (3/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σιμς 22 (8/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σοκολόβσκι

Λαύριο (Σερέλης): Φιλοξενίδης, Μουράτος 12 (2/2 δίποντα, 8/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πηλάβιος, Σπρίντζιος, Βουλγαρόπουλος, Αμίνου 2, Γερομιχαλός 2, Κακλαμανάκης 10 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Σάντερς 17 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σμιθ 17 (3/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Γουίλιαμς 12 (4)