Super Cup Ισπανίας: Στον τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης, λύγισε τη Μπαρτσελόνα στην παράταση

Με τέρμα του Βαλβέρδε στο 98′, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε τη Μπαρτσελόνα στον ημιτελικό του Super Cup Ισπανίας και προκρίθηκε στον τελικό.

Στο Κινγκ Ραντ του Ριάντ, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 2-3 την Μπαρτσελόνα στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του super Cup Ισπανίας που θα αντιμετωπίσει μια εκ των Ατλέτικο Μαδρίτης και Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Ο Κάρλο Αντσελότι, επίσης, θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει και το ισπανικό Super Cup, έχοντας ήδη στην κατοχή του το γερμανικό, το αγγλικό και το ιταλικό. Παράλληλα, έφτασε τις 5 σερί νίκες απέναντι στους Καταλανούς, για πρώτη φορά μετά το 1965!

Η “Βασίλισσα” απείλησε πρώτη στο 2ο λεπτό με το σουτ του Μπενζεμά έξω από την περιοχή που έφυγε άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ασένσιο από το ίδιο σημείο στο 7ο λεπτό.

Η Ρεάλ απείλησε τον Τερ Στέγκεν με τον Βινίσιους πέντε λεπτά αργότερα με σουτ του Βραζιλιάνου μετά την πάσα του Μόντριτς να καταλήγει στην αγκαλιά του πορτιέρο της Μπαρτσελόνα.

Στο 19ο λεπτό, η Ρεάλ αντεπιτέθηκε με τους Μπενζεμά και Βινίσιους να συνδυάζονται τον τελευταίο να δίνει στον Ασένσιο ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Βινίσιους Τζούνιορ. Στο 25′, ο Μπενζεμά έκλεψε από τον Βινίσιους, ο Μόντριτς πάσαρε στον Μπενζεμά, ο Γάλλος είδε την κίνηση του Βινίσιους στην περιοχή και ο εξτρέμ της Ρεάλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Μπαρτσελόνα είχε την πρώτη της καλή στιγμή στο 30ο λεπτό. Ο Ντεμπελέ σέντραρε από τα αριστερά, ο Ντε Γιόνγκ έκανε την κεφαλιά που κατέληξε στα χέρια του Κουρτουά όπως και στην φάση του 32ου λεπτού μετά την σέντρα του Τζόρντι Άλμπα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντεμπελέ συνέκλεινε από τα αριστερά έκανε το σουτ που κατέληξε άουτ.

Στο 39′ ο Ασένσιο έκανε το τελείωμα που κατέληξε στα χέρια του Τερ Στέγκεν.

Η Μπαρτσελόνα έφερε το παιχνίδι στα ίσια τρία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Ο Ντεμπελέ γύρισε συρτά στην περιοχή, ο Μιλιτάο έδιωξε πάνω στο πόδι του Ντε Γιόνγκ και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην εστία της Ρεάλ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Μπαρτσελόνα απείλησε με το σουτ του Ντεμπελέ στο 47′ που έφυγε ψηλά.

Στο 49′ η Μπαρτσελόνα είχε καλή στιγμή εκ νέου. Ο Ντεμπελέ βρήκε τον Πέδρι στο ημικύκλιο της περιοχής, ο μέσος των Μπλαουγκράνα έκανε το σουτ που έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Κουρτουά.

Οι Καταλανοί συνέχισαν με κεκτημένη ταχύτητα και ο Ντεμπελέ στο 54′ έκανε το σκατό σουτ εντός περιοχής που κατέληξε λίγο άουτ.

Η Βασίλισσα στο 68ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Μόντριτς άνοιξε δεξιά στον Ροντρίγκο αυτός πάσαρε στον Μπενζεμά, ο σέντερ φορ της Ρεάλ ταλαιπώρησε του αμυντικούς και με δυνατό τελείωμα σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Τερ Στέγκεν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Ο Μεντί έδωσε την μπάλα στον Μπενζεμά αυτός έκανε το σουτ που έδιωξε ο Τερ Στέγκεν, ο Ροντρίγκο πήρε το ριμπάουντ και γύρισε στον Μπενζεμά που αυτή την φορά δεν λάθεψε και έδωσε το προβάδισμα στην Βασίλισσα.

Η Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και ισοφάρισε στο 84ο λεπτό με τον Φάτι. Οι Μπαρτσελόνα κέρδισε κόρνερ εκτελέστηκε πλασαριστά ο Άλμπα έκανε την σέντρα ο Φάτι βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο 93′ ο Ντεμπελέ σέντραρε από τα δεξιά, ο Εζαζούλι με το κεφάλι δεν βρήκε εστία.

Οι Μερένχες πήραν ξανά το προβάδισμα με τον Βαλβέρδε. Στο 98′ η Ρεάλ έκανε την αντεπίθεση, ο Βινίσιους από τα δεξιά βρήκε τον Βαλβέρδε στο σημείο του πέναλτι και ο Ουρουγουανός με πλασέ ανάγκασε τους παίχτες της Μπαρτσελόνα να μαζέψουν την μπάλα για τρίτη φορά από την εστία τους.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η Μπαρτσελόνα επιχείρησε με τα σουτ από Μπουσκέτς και Ντεμπελέ να νικήσει τον Κουρτουά, όμως ο Βέλγος είχε απάντηση και στους δύο.

Στο 109′ ο Εζαζούλι βρέθηκε εκτός περιοχής εξαπέλυσε ένα σουτ που δεν βρήκε εστία.

Στο 121′ ο Μπενζεμά έβγαλε τον Ροντρίγκο σε θέση τετ α τετ όμως ο Βραζιλιάνος αστόχησε και έτσι έμεινε το τελικό 2-3.

Σκόρερ: 42′ Ντε Γιόνγκ, 84′ Φάτι – 25′ Βινίσιους, 72′ Μπενζεμά, 98′ Βαλβέρδε

Κάρτες: 75′ Κασεμίρο, 99′ Βαλβέρδε – 23′ Φεράν Τόρες, 51′ Άλβες

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Πικέ, Άλμπα, Άλβες (78′ Νίκο), Μπουσκέτς, Φ. Ντε Γιόνγκ (46′ Πέδρι), Γκάβι (78′ Ντεπάι), Ντεμπελέ, Φεράν Τόρες (46′ Εζαζούλι) (110′ Γιουτλά), Λ. Ντε Γιoνγκ (67′ Ανσού Φατί)

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Κουρτουά, Μιλιτάο, Καρβαχάλ (91′ Λούκας), Μεντί, Νάτσο, Μόντριτς(82′  Βαλβέρδε), Κασεμίρο, Κρόος, Ασένσιο (68′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Βινίσιους (110′ Καμαβινγκά)