Λάτσιο – Γιουβέντους: Πέρασε από το Ολίμπικο με Μπονούτσι

Mε δύο εύστοχα πέναλτι του Μπονούτσι, η Γιουβέντους νίκησε τη Λάτσιο στο Ολίμπικο

Η Γιουβέντους πήρε μεγάλη νίκη στη Ρώμη επί της Λάτσιο με 0-2, για την 13η αγωνιστική στη Serie A.

Με αυτό το πολύτιμο “τρίποντο” έπιασε έτσι τους Ρωμαίους στους 21 βαθμούς, απέχοντας τέσσερις βαθμούς από την 4η Αταλάντα. Η “Βέκια σινιόρα” πήρε τη νίκη με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Μπονούτσι στο 23ο λεπτό και 82ο λεπτό.

Αισθητή η απουσία του Τσίρο Ιμόμπιλε για τους γηπεδούχους, με τον Ιταλό φορ να τιμάται πριν το ματς, αφού είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Λάτσιο με 160 γκολ.

Επίσης το «Ολίμπικο» ήταν απροσπέλαστο για την ομάδα της Ρώμης από τον περασμένο Φεβρουάριο, όταν η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 4-1 για τους «16» του Champions League.

Λάτσιο (Σάρι): Ρέινα, Ισάι, Φελίπε, Ατσέρμπι, Λάτσαρι, Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Κατάλντι (84′ Μπάσιτς), Αλμπέρτο, Άντερσον (75′ Μόρο), Πέδρο, Τζακάνι (65′ Μουρίκι)

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέσνι, Ντανίλο (15′ Κουλουσέβσκι), Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Πελεγκρίνι, Κουαδράδο, Μακένι, Λοκατέλι (89′ Μπεντανκούρ), Ραμπιό, Κιέζα, Μοράτα (74′ Κιν)

Το πρόγραμμα της αγωνιστικής:

Σάββατο 20/11

Αταλάντα-Σπέτσια 5-2 (18’, 41’ Πάσαλιτς, 38’ πέν. Ζαπάτα, 83’ Μουριέλ, 89’ Μαλινόφσκι – 11’, 90’+1′ Ενζολά)

Λάτσιο-Γιουβέντους 0-2 (23′ πέν., 82′ πέν. Μπονούτσι)

Φιορεντίνα-Μίλαν 21:45