Λάτσιο-Ρόμα: Αφεντικό της «αιώνιας πόλης» με 3άρα η Λάτσιο

Η Λάτσιο κέρασε «τριάρα» τη Ρόμα και έφτασε τις Νάπολι και Αταλάντα

Στο «Derby della Capitale» η Λάτσιο επικράτησε με 3-0 της μισητής Ρόμα στην «αιώνια πόλη», στο ματς που άνοιξε την 18η αγωνιστική στην Serie A.

Η Λάτσιο έφτασε τις Νάπολι και Αταλάντα στην βαθμολογία, έχοντας 31 βαθμούς, στο -2 από την 4η θέση και την Γιουβέντους που αγωνίζεται την Κυριακή (17/1) απέναντι στην Ίντερ. Από την άλλη η Ρόμα παρέμεινε στους 33 πόντους και έξι βαθμούς μακριά από την κορυφή.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Λάτσιο να προηγείται με δύο τέρμα. Η Ρόμα είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία, ωστόσο οι Λατσιάλι ήταν από πού κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 14′.

Ο Ιμόμπιλε, εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Ιμπάνεθ πάνω στον Λαζάρι και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Η ομάδα του Ιντζάγκι «χτύπησε» σε λιγότερο από δέκα λεπτά και πάλι, με τον Λουίς Αλμπέρτο να νικά με πλασέ τον Λόπεθ στο 23′, για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν απέναντι στην Ρόμα. Ο Λουίς Αλμπέρτο με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, έγραψε το 3-0 στο 67′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Λάτσιο.

Λάτσιο: Ρέινα, Φελίπε (69′ Πάτρικ), Ατσέρμπι, Ράντου (83′ Χεντ), Λάτσαρι, Αλμπέρτο, Λέιβα (66′ Εσκαλάντε), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μάρουσιτς, Ιμόμπιλε (83′ Μουρίκι), Καϊσέδο (66′ Άκπα-Άκπρο).

Ρόμα: Λόπεθ, Μαντσίνι (71′ Μαγιοράλ), Σμόλινγκ, Ιμπάνεθ, Κάρσντορπ, Βερετού (46′ Πέδρο), Βιγιάρ (60′ Κριστάντε), Σπινατσόλα (71′ Πέρες), Πελεγκρίνι, Μιχιταριάν, Τζέκο.