Βιλερ-μπαμ και “χαστούκι” στον Ολυμπιακό

Ηχηρό “χαστούκι” της Βιλερμπάν στον Ολυμπιακό.

Ένας κακός Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 63-69 από τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ για την 20ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι “ερυθρόλευκοι” που πέταξαν στα σκουπίδια ακόμη ένα ματς στην έδρα τους “διαγράφοντας” τις πρόσφατες νίκες, υποχώρησαν στο 10-9, ενώ η Βιλερμπάν έφτασε στο 6-13.

Ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε ήταν οι κορυφαίοι της Βιλερμπάν με 19 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν ο Χάρισον με 13 πόντους, ο ΜακΚίσικ με 11 και ο Σπανούλης με 10 πόντους.

Οι δυο τους θα τα “ξαναπούν” την ερχόμενη Τρίτη 19/1 στο “Αστρομπάλ” της Λυών για το εξ αναβολής ματς του πρώτου γύρου.

Ο αγώνας

Με τους Έλις, Πρίντεζη, Χαραλαμπόπουλο, ΜακΚίσικ και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Ξεκίνησε καλά το ματς για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που πήρε ένα προβάδισμα με 12-5. Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι «ερυθρόλευκοι»  έχασαν τον προσανατολισμό τους στην άμυνα, ενώ επέμεναν άστοχα από την περιφέρεια, με τον Λάιτι να ισοφαρίζει (14-14) και το σκορ της πρώτης περιόδου να είναι 17-17.

Στη δεύτερη περίοδο, ξεκίνησε με ένα 5-0 (22-17), αλλά οι Γάλλοι ανέβηκαν, όταν μάλιστα οι Πειραιώτες άρχισαν να γίνονται πολύ προβλέψιμοι. Έτσι, η Βιλερμπάν «έτρεξε» ένα 2-11 και πήρε προβάδισμα +4 (24-28). Σπανούλης και Βεζένκοβ προσπάθησαν να κρατήσουν τα πράγματα στην επίθεση, αλλά ο Γιαμπουσελέ ήταν ασταμάτητος στη ρακέτα και έτσι το ημίχρονο έληξε με 33-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν ανέβηκε στο 33-37, με τον Ολυμπιακό να μην έχει ρυθμό και να παίζει ένα κακό, στατικό μπάσκετ. Έτσι, οι Γάλλοι ανέβαζαν το ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να πάνε ακόμη και στο +8 (38-46), στο 28’. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να σκοράρουν με το…  «σταγονόμετρο» και ο Λάιτι έκανε το +9, 42-51, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο, δεν άλλαξαν πολλά. Το τρίποντο του Στραζέλ έβαλε ακόμη περισσότερα προβλήματα στον Ολυμπιακό, με τη Βιλερμπάν να πηγαίνει στο +12 (42-54). Η αντίδραση των «ερυθρόλευκων» ήταν ένα 7-0 (49-54) και τίποτα άλλο. Οι Γάλλοι δεν πανικοβλήθηκαν και επιστρατεύοντας ξανά Φαλ και Γιαμπουσελέ πήγαν στο +10 (53-63), στο 37’. Αντίδραση δεν υπήρξε και έτσι το 63-69 ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 13 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος 2, Σπανούλης 10 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 λάθος), Σλούκας 2 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 3 (1/5 σουτ), Ζαν-Σαρλ 6 (2/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζένκινς 2, Έλις 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 11 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Καχούντι 5 (1/5 τρίποντα), Ντιότ 3 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουόλτον 9 (1/3 τρίποντα, 6/7 βολές), Μπακό 2 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λάιτι 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιαμπουσέλε 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 8 (1/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Στράζελ 8 (2)