League Cup: Εκτός έμεινε η Μάντσεστερ Σίτι

Έπειτα από δύο διαδοχικές κατακτήσεις η Σίτι έμεινε εκτός Λιγκ Καπ, αντίθετα οι Λίβερπουλ,Τότεναμ και Μπρέντφορντ «καθάρισαν» την πρόκριση.

Για τον 4ο γύρο του Λιγκ Καπ Αγγλίας, η Μάντσεστερ Σίτι έμεινε εκτός διοργανώσεις στην διαδικασία των πέναλτι από την Γουέστ Χαμ, με μοιραίο πρωταγωνιστή τον Φοντέν. Η Λίβερπουλ νίκησε την Πρέστον.

Η  Λίβερπουλ με τον Κώστα Τσιμίκα στην σύνθεση της  πέρασε σχετικά άνετα το εμπόδιο της Πρέστον (2-0) με δράστες τους Μιναμινο 62’ και Οριτζί 80’.

Η Γουέστ Χαμ ήταν απόλυτα εύστοχη στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ από την Σίτι ο Φόντεν δεν κατάφερε να σκοράρει, στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας έληξε 0-0 , με αποτέλεσμα τα «σφυριά» να πάρουν την πρόκριση για τους προημιτελικούς με 5-3 και οι «πολίτες» μετά από δύο διαδοχικές κατακτήσεις να μείνουν εκτός.

Μέσω των πέναλτι θα συνεχίσει στη διοργάνωση και η Λέστερ (4-2 την Μπράιτον), σε ματς που τελείωσε ισόπαλο 2-2 στα 90 λεπτά. Η Τότεναμ με γκολ του Λούκας Μόουρα επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Μπέρνλι και προκρίθηκε στους «8», ενώ στην επόμενη φάση βρίσκεται και η Μπρέντφορντ, μετά το εκτός έδρας 2-1 επί της Στόουκ Σίτι ,τα γκολ πέτυχαν οι Σόγιερς 57’- Κάνος 22’ και Τόνει 40’.