Serie A: Γκέλα για Γιουβέντους, νίκες για Ίντερ, Λάτσιο και Ρόμα

Η Γιουβέντους ηττήθηκε εντός έδρας από την Σασουόλο, ενώ η Ίντερ παρουσιάστηκε σοβαρή και νίκησε τη Έμπολι.

Για την 10η αγωνιστική της Serie A, η Ίντερ νίκησε με 0-2 την Έμπολι, ενώ η Γιουβέντους έχασε αυτή τη φορά από τη Σασουόλο και βρίσκεται στην 7η θέση.

Γιουβέντους – Σασουόλο 1-2 (Μακένι 76′ – Φρατέσι 44′, Λόπες 95′)

Στο Τορίνο, η Γιουβέντους ηττήθηκε με 1-2 από την Σασουόλο και απομακρύνθηκε δεκατρείς βαθμούς από την πρωτοπόρο Μίλαν έχοντας 15 πόντους έναντι 28 των “ροσονέρι”. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Φρατέσι ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η “Βέκια Σινόρα” έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον τέρμα του Μακένι στο 76ο λεπτό και αναπτέρωσε τις ελπίδες για νίκη όμως καθώς πίεζαν για το γκολ, η Σασουόλο έβαλε ταφόπλακα στο Γιουβέντους Αρίνα με το τέρμα του Λόπες στο 95ο λεπτό και πήρε σπουδαίο διπλό.

Ουντινέζε – Βερόνα 1-1 (Σακσές 3′ – Μπαράκ 83′)

Στο Ντάτσια Αρίνα του Ούντινε, η Ουντινέζε έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Βερόνα σε ένα παιχνίδι που άξιζε την νίκη. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού και παρότι άνοιξαν το σκορ νωρίς στην αναμέτρηση δεν μπόρεσαν να διευρύνουν το προβάδισμα τους και παραχώρησαν πέναλτι στο 83ο λεπτό και ο Μπαράκ που ανέλαβε την εκτέλεση χάρισε τον βαθμό στην Ελλάς.

Σαμπντόρια – Αταλάντα 1-3 (Καπούτο 10′ – Άσκλιντσεν 17′(αυτ), Ζαπάτα 21′, Ίλισιτς 95′)

Στο Λουίτζι Φεράρις, η Αταλάντα νίκησε με 1-3 την Σαμπντόρια και αναρριχήθηκε στην 5η θέση με 18 βαθμούς. Οι Γενοβέζοι βρήκαν νωρίς γκολ με τον Καπούτο στο 10′ αλλά η Αταλάντα απάντησε άμεσα με το αυτογκόλ του Άσκλιντσεν στο 17ο λεπτό και ολοκλήρωσε την ανατροπή με τον Ζαπάτα στο 21′. Το τελικό 1-3 έγραψε ο Ίλισιτς στο 95ο λεπτό.

Έμπολι – Ίντερ 0-2 (Ντ’Αμπρόσιο 34′, Ντιμάρκο 66′)

Στο Κάρλο Καστελάνι, η Ίντερ νίκησε με 0-2 την Έμπολι και βρίσκεται στην 3η θέση με 21 πόντους. Οι Ιντερίστοι σκόραραν με τον Ντ’Αμπρόσιο στο 34ο λεπτό και κλείδωσαν την νίκη με το τέρμα του Ντιμάρκο στο 66′.

Κάλιαρι – Ρόμα 1-2 (Παβολέτι 52′ – Ιμπάνιες 71′, Πελεγκρίνι 78′)

Στη Σαρδηνία, η Κάλιαρι δυσκόλεψε αρκετά την Ρόμα παρόλα αυτά η ομάδα του Μουρίνιο βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη με 1-2 και να φτάσει στην 4η θέση με 19 βαθμούς. Οι Σαρδήνιοι άγχωσαν τους Ρωμαίους με το τέρμα του Παβολέτι στο 52ο λεπτό. Η Ρόμα μετά το γκολ που δέχτηκε έγινε πιεστική και ισοφάρισε με τον Ιμπάνιες στο 71′ και ο αρχηγός των Ρωμαίων Λορέντζο Πελεγκρίνι στο 78′ έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Λάτσιο – Φιορεντίνα 1-0 (Πέδρο 52′)

Στο Ολίμπικο, η Λάτσιο ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Φιορεντίνα με 1-0 και την προσπέρασε στην βαθμολογία με 17 έναντι 15 βαθμών των Βιόλα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Πέδρο στο 52ο λεπτό μετά την τελική πάσα του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς και ξεπέρασε την ηχηρή ήττα από την Βερόνα με 4-1.