League Cup: Κατέκτησε το τρόπαιο η Μάντσεστερ Σίτι, λύγισε την Τότεναμ στο τέλος

Με λυτρωτή τον Λαπόρτ που σκόραρε στο 82ο λεπτό του αγώνα, η Μάντσεστερ Σίτι έκαμψε την αντίσταση της Τότεναμ και κατέκτησε το League Cup Αγγλίας.

Στον τελικό του EFL Cup στο Γουέμπλεϊ, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 της Τότεναμ και κατέκτησε το βαρύτιμο τρόπαιο.

Το “χρυσό” γκολ που έδωσε τη νίκη στους “Πολίτες”, πέτυχε ο Λαπόρτ στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Μάντσεστερ Σίτι ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Φόντεν, ο οποίος πήρε μια πάσα μέσα στη περιοχή αμαρκάριστος και εκτέλεσε, χωρίς να βρει στόχο. Λίγο αργότερα, στο 26′, πάλι ο Φόντεν σούταρε από καλό σημείο, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει άουτ. Δέκα λεπτά μετά, ο Μαχρέζ επιχείρησε ένα σουτ από μέση απόσταση, αλλά η προσπάθειά πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 47ο λεπτό, ο Λο Σέλσο τροφοδοτήθηκε με ωραία μπαλιά σε πλεονεκτική θέση και σούταρε, όμως ήταν σε ετοιμότητα ο Στέφεν που απέκρουσε εντυπωσιακά. Στο 55′, ο Στέρλινγκ εξαπέλυσε ένα σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, το οποίο κατέληξε πολύ ψηλά άουτ. Μετά από ένα αρκετό διάστημα χωρίς φάσεις, η Μάντσεστερ είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Γκουντογκάν, ο οποίος έγινε αποδέκτης μια καλής πάσας στην περιοχή και εκτέλεσε, όμως δεν έκανε ιδανικό τελείωμα. Στο 74ο λεπτό, ο Μαχρέζ επιχείρησε ένα σουτ από εξαιρετικό σημείο, αλλά ο Γιορίς έπεσε και απέκρουσε.

Στο 82ο λεπτό του αγώνα, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το προβάδισμα στον τελικό, όταν έπειτα από στημένη φάση που εκτέλεσε ο Ντε Μπρούινε, ο Λαπόρτ έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Από εκεί και έπειτα τίποτα άλλο δεν συνέβη με την Μάντσεστερ Σίτι να κερδίσει την Τότεναμ και να κατακτά το Κύπελλο Αγγλία με σκορ 1-0.

Κίτρινες: 27′ Ρεγκιλόν, 45′ Λαπόρτ, 59′ Φερναντίνιο

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Στέφεν, Κανσέλο, Λαπόρτ, Ντίας, Γουόλκερ, Ντε Μπρούινε (87′ Σίλβα), Φερναντίνιο (84′ Ρόντρι), Γκουντογκάν, Φόντεν, Μαχρέζ, Στέρλινγκ.

Τότεναμ (Μέισον): Γιορίς, Οριέ (90′ Μπέργκβαϊν), Αλντερβάιρελντ, Ντάιερ, Ρεγκιλόν, Γουίνκς, Χόιμπιεργκ (84′ Ντέλε Άλι), Λο Σέλσο (67′ Σισοκό), Λούκας Μόουρα (67′ Μπέιλ), Σον, Κέιν.