Βιγιαρεάλ- Μπαρτσελόνα: Ο Γκριεζμάν την κρατάει στον τίτλο

Με δύο γκολ του Γκριεζμάν η Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη ανατροπή στο Μαδριγάλ επί της Βιγιαρεάλ

Για την 33η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν, η Μπαρτσελόνα ανέτρεψε το σκορ με δύο τέρματα του Γκριεζμάν και νίκησε 1-2 την Βιγιαρεάλ και η Ουέσκα ηττήθηκε με 0-2 από την Χετάφε.

Βιγιαρεάλ- Μπαρτσελόνα 1-2

Η Μπαρτσελόνα με νίκησε με 1-2 στο Μαδριγάλ κόντρα στη Βιγιαρεάλ. Με αυτή τη νίκη οι Καταλανοί ανέβηκαν στη δεύτερη θέση, στο -2 από την κορυφή και την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε με τον Τσουκβέζε στο 26ο λεπτό σε τετ α τετ που βγήκε ο επιθετικός της Βιγιαρεάλ και πλάσαρε ιδανικά τον Τερ Στέγκεν.

Η ομάδα του Κούμαν έφερε το παιχνίδι στα ίσια δύο λεπτά αργότερα με τον Αντουάν Γκριεζμάν, που δέχτηκε την πάσα από τον Μινγκέθα και τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Ασένχο και ισοφάρισε.

Στο 35ο λεπτό η Μπαρτσελόνα γύρισε το παιχνίδι και σκόραρε εκ νέου με τελείωμα από κοντά και έδωσε την νίκη στους Μπλαουγκράνα.

Ουέσκα- Χετάφε 0-2

Στην Ουέσκα η ομώνυμη ομάδα ηττήθηκε με 0-2 από την Χετάφε και παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη.

Τα τέρματα για τους Μαδριλένους πέτυχε ο Ουνάλ στο 20ο λεπτό που πήρε το ριμπάουντ από το τελείωμα του Μάτα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στο 52′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής με ατομική ενέργεια και εξαιρετικό σουτ.

Με το τρίποντο αυτό η Χετάφε ανέβηκε στην 15η θέση με 34 βαθμούς ενώ η Ουέσκα έμεινε στην 19η θέση με 27 βαθμούς.