League Cup: Πάρτι και πρόκριση της Λίβερπουλ με 5άρα απέναντι στη Γουέστ Χαμ

Απολαυστική Λίβερπουλ σκόραρε πέντε γκολ κόντρα στη Γουέστ Χαμ και προκρίθηκε στους “4” του League Cup.

Για την προημιτελική φάση του League Cup, η Λίβερπουλ διέλυσε τη Γούεστ Χαμ με 5-1 στο “Anfield” και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μέρσεισαιντ λίγες ημέρες μετά τη “λευκή” ισοπαλία, παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι και παρά τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, “φιλοδώρησαν” με πέντε γκολ τους Λονδρέζους του Ντέιβιντ Μόγιες. Οι “κόκκινοι” ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας 29 τελικές, 11 εκ των οποίων εντός εστίας έναντι 2 που είχε η Γουέστ Χαμ.

Στο 28ο λεπτό ο Σόμποσλαϊ εξαπέλυσε έναν δυνατό κεραυνό εκτός περιοχής με το δεξί, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Αρεολά.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Χάκπο, έπιασε κεφαλιά μετά από εξαιρετική σέντρα του Έλιοτ στέλνοντας τη μπάλα δίπλα το δοκάρι (1-0).

Στην επανάληψη, τα “σφυριά”  έφτασαν κοντά στην πρώτη τελική τους προσπάθεια στο 53′, με τον Μπόουεν να σπάει το τεχνητό οφσάιντ και να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ, για να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Τσιμίκα τελικά να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ με προβολή.

Οι παίκτες του Κλοπ έψαχναν το δεύτερο γκολ και το βρήκαν μέσα από όμορφη οργανωμένη προσπάθεια. Ο Νούνιες πάσαρε κάθετα για τον Τζόουνς και εκείνος μπήκε στην περιοχή και πλασάροντας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και στο 71ο λεπτό ο Κονατέ κουβάλησε τη μπάλα για περίπου 30 μέτρα, την έδωσε στον Χάκπο και ο Ολλανδός εκτέλεσε με το δεξί, γράφοντας το 3-0.

Η Γουέστ Χαμ μείωσε με τον Τζάροντ Μπόουεν, ωστόσο η Λίβερπουλ αντέδρασε πετυχαίνοντας δύο τέρματα σε δύο λεπτά. Στο 82′ ο Σαλάχ που είχε περάσει ως αλλαγή, βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Γουέστ Χαμ και με διαγώνιο πλασέ σκόραρε, ενώ στο 84′ ο Τζόουνς από κοντά σημείωσε το τελικό 5-1.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Κέλεχερ, Γκόμεζ, Φαν Ντάικ (Κονατέ 60′), Κουάνσα, Τσιμίκας (Μπράντλεϊ 68′), Σόμποσλαϊ (Σαλάχ 60′), Έντο (Αλεξάντερ-Άρνολντ 60′), Τζόουνς, Έλιοτ, Χάκπο (Ντίας 78′), Νούνιες

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Αρεολά, Τσούφαλ (Κέρερ 72′), Ογκμπόνα, Μαυροπάνος, Τζόνσον, Άλβαρες (Ίνγκς 81′), Σούτσεκ, Φορνάλς, Κούντους (Γουόρντ Πρόουζ 72′), Μπενραχμά (Πακετά 57′) , Μπόουεν