Παναθηναϊκός-Μονακό: Τους ξέρανε ο Γκριγκόνις και τεράστια νίκη στο Πριγκιπάτο

Ο Μάριους Γκριγκόνις με μπάζερ μπίτερ τρίποντο ξέρανε την Μονακό και έδωσε τεράστια εκτός έδρας νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός, ύστερα από μια επική εμφάνιση, και με ήρωα τον Μάριους Γκριγκόνις νίκησε με 91-90 την Μονακό για την 15η αγωνιστική της ευρωλίγκας.

Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο παίκτης από τα χέρια του οποίου υπογράφηκε η πολύ μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού με τον Λιθουανό άσσο να ευστοχεί στο τέλος και να στέλνει την ομάδα του στα ουράνια και την Μονακό στο καναβάτσο.

Και όμως λίγα λεπτά πριν η εξέλιξη του αγώνα δεν έδειχνε ότι ο Παναθηναϊκός θα έφευγε με την νίκη καθώς η Μονακό είχε προηγηθεί με 80-70 και έδειχνε οτι ήλεγχε την αναμέτρηση. Σε εκείνο το σημείο όμως ο εξαφανισμένος μέχρι εκείνη τη στιγμή και άποντος Ναν πήρε μπροστά και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στην μεγάλη ανατροπή που ολοκληρώθηκε με το μπάζερ-μπίτερ τρίποντο από τον Γκριγκόνις.

Ακόμα και όταν η Μονακό προηγήθηκε με 88-84 ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε καθώς αρχικά ο Σλούκας μείωσε με 88-86 και στη συνέχεια ο Λεσορ ισοφάρισε σε 88-88 με τον Οκόμπο όμως να πετυχαίνει σε εκείνο το σημείο ένα πολύ δύσκολο καλάθι για το 90-88 με 2,5” να απομένουν για τη λήξη. Το τάιμ-αουτ του Αταμάν απέδωσε και τα υπόλοιπα ήρθαν από το κρύο αίμα και το εύστοχο χέρι του Μάριους Γκριγκόνις.

Οι παίκτες του Αταμάν ακόμα και όταν ήταν πίσω στο σκορ δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους, έβγαλαν ενέργεια τόσο στην άμυνα αλλά κυρίως στην επίθεση και έφτασαν στην νίκη.

Εξαιρετικό κοουτσάρισμα και από τον Αταμάν ο οποίος ανακάτεψε καλά την τράπουλα ενώ το σχήμα με τους 3 κοντούς που είχε στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης έδειξε οτι του βγήκε. Στον Τούρκο τεχνικό πιστώνεται η σωστή αντίδραση στο τέλος με το σχεδιασμό και την εκτέλεση της τελευταίας φάσης που έδωσε και την νίκη.

Ο Παναθηναϊκός  ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με αιχμή τον Κώστα Σλούκα και τους μαζεμένους πόντους του Μάριους Γκριγκόνις. Το +8 (12-20 στο 8′) δεν κράτησε βέβαια για πολύ αφού η Μονακό αντέδρασε με πολυφωνία στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «πράσινων» και πήραν προβάδισμα με +3 (21-18 στο 13′) μέσα σε δύο λεπτά, τη στιγμή που ο Ματιάς Λεσόρ φορτωνόταν με φάουλ.  Ο Εργκίν Αταμάν ανακάτεψε την τράπουλα, πλέον όμως δεν είχε τις απαντήσεις στην δράση της περιφερειακής γραμμής της Μονακό, η οποία πήρε έξτρα πόντους από τον Κέμπα Γουόκερ, στον δρόμο για το +8 (47-39) της ανάπαυλας, στην οποία ο Παναθηναϊκός είχε 3/11 τρίποντα, -9 ριμπάουντ (12 έναντι 21) και 10 ασίστ για 6 λάθη.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός  προσπάθησε να αντιδράσει μέσα από την άμυνα του και να μειώσει με τις επιθετικές λύσεις του Λούκα Βιλντόζα. Στα τελευταία λεπτά όμως, η Μονακό επέβαλλε ξανά τον ρυθμό της έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με τον Άλφα Ντιαλό να εκτελεί από τα 6.75.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 21-13 μέχρι το 36’ και μείωσαν στους τρεις (80-77), με τον Κέντρικ Ναν ν’ ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του. Το τρίποντο του Σλούκα στο 38’ έφερε το ματς στα ίσια (84-84). Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Οκόμπο με καλάθι έκανε το 90-88, ωστόσο αστόχησε επίτηδες στη βολή. Στα 2,5’’ που απέμεναν η μπάλα πήγε στα χέρια του Γκριγκόνις που έδωσε τη νίκη στους «πράσινους».

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ – Ζαμοΐσκι – Κόλιενσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Βιλντόσα 11 (3/7 τρίποντα), Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Γκραντ 2, Ναν 14 (4/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ), Λεσόρ 16 (6/8 δίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 15 (3/5 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ 2, Μήτογλου 12 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Οκόμπο 15 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ, Μπράουν 5 (2/8 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιάλο 17 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), Κορνελί 2, Γουόκερ 13 (2), Μοτιεγιούνας 8, Ουαταρά 3 (1), Χολ 11 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη).