Λιγκ Καπ Πορτογαλίας: Θριαμβεύτρια η Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας υπερασπίστηκε το τρόπαιο και πήρε εκ νέου το Λιγκ Καπ Πορτογαλίας κόντρα στη Μπενφίκα.

Στον τελικό του Λιγκ Καπ Πορτογαλίας, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έκανε την ανατροπή και επικράτησε με 1-2 της Μπενφίκα, κατακτώντας το δεύτερο συνεχές και τέταρτο συνολικά Λιγκ Καπ της ιστορία της.

Οι δύο ομάδες της πρωτεύουσας της Πορτογαλίας βρέθηκαν στον τελικό, καθώς η Μπενφίκα επικράτησε με 2-1 της Μποαβίστα και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας με το ίδιο σκορ κόντρα στην Σάντα Κλάρα στα ημιτελικά.

Η Σπόρτινγκ ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, παρόλ’ αυτά oι “Αετοί” βρήκαν πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 23ο λεπτό με το δεξί σουτ του Έβερτον μετά τη σέντρα του Γκριμάλντο (1-0).

Τρία λεπτά αργότερα, ο Βλαχοδήμος έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική φόρμα αποκρούοντας την κεφαλιά του Ινάσιο σε κόρνερ του Σαράμπια, όμως δεν μπορούσε να κάνει κάτι σε πανομοιότυπη φάση στο 49ο λεπτό με τον αμυντικό της Σπόρτινγκ να παίρνει την ρεβάνς και να φέρνει το ματς στα ίσια (1-1).

Η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας είχε ευκαιρία με τον Παουλίνιο στο 73′, αλλά το τελείωμα του προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Εν τέλει την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Σαράμπια στο 78ο λεπτό, με τον Πόρο να δημιουργεί χώρο με τις κινήσεις του, να πασάρει στον αμαρκάριστο Σαράμπια που έδωσε τον τίτλο στα Λιοντάρια.

Σκόρερ: 23′ Έβερτον – 49′ Ινάσιο, 78′ Σαράμπια

Κίτρινες: 53′ Βερτόγκεν, 58′ Έβερτον, 92′ Μάριο – 32′ Νέτο, 53′ Παουλίνιο, 59′ Ματέους, 77′ Εσγκάιο