Copa Africa: Στην επόμενη φάση Μπουρκίνα Φάσο και Καμερούν

Έκπληξη από την Μπουρκίνα Φάσο, στα προημιτελικά το Καμερούν.

Το Καμερούν, «άνοιξε τον χορό» των προκρίσεων στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης, καθώς νίκησε με 2-0 επί της Γκάμπια στο «Γιαπόμα Στάντιουμ» της Ντουάλα.

Η «σεμνή τελετή» έλαβε τέλος πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο του δεύτερου μέρους, όταν το συγκρότημα του Τόνι Κονσεϊσάο πέτυχε δύο γκολ με τον 29χρονο επιθετικό της Λιόν, Κάρλ Τόκο Εκαμπί.

Λεπτά συμμετοχής στον πρώτο προημιτελικό πήρε και ο Πιερ Κούντε του Ολυμπιακού. Ο Καμερουνέζος μέσος πέρασε αλλαγή στο 81ο λεπτό αντί του Μάρτιν Χόνγκλα.

Στην τετράδα (03/02) το Καμερούν θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή του ντέρμπι της Κυριακής (30/01), ανάμεσα στην Αίγυπτο και στο Μαρόκο.

Η Μπουρκίνα Φάσο έκανε την έκπληξη στον δεύτερο προημιτελικό του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής και «πέταξε έξω» από τη συνέχεια της διοργάνωσης την Τυνησία.

Το γκολ του Ντανγκό Ουατάρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έκρινε τον αγώνα στο «Όμνισπορ Ρουμντέ» της Γκαρούα (1-0), στέλνοντας την ομάδα του Κάμου Μάλο στην τετράδα του τουρνουά, όπου στις 2 Φεβρουαρίου θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα της Κυριακής (30/01), ανάμεσα στην Σενεγάλη και στην Ισημερινή Γουϊνέα.

Ο σκόρερ του ματς αποβλήθηκε στο 83ο λεπτό με απευθείας κόκκινη, ωστόσο, στα λεπτά που απέμειναν η Τυνησία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα και να στείλει το ματς (τουλάχιστον) στην παράταση.