League Cup: Στους “4” η Λίβερπουλ, η Τότεναμ και η Τσέλσι

Στην επόμενη φάση του League Cup Αγγλίας προκρίθηκαν οι Λίβερπουλ, Τότεναμ και Τσέλσι.

Η Λίβερπουλ προκρίθηκε στα ημιτελικά του League Cup, νικώντας 5-4 τη Λέστερ στα πέναλτι, στην κανονική διάρκεια του αγώνα οι “reds” ισοφάρισαν σε 3-3 στο 90+5′ με τον Μιναμίνο. Επίσης στους “4” είναι η Τότεναμ, η Τσέλσι και η Άρσεναλ.

Στα ημιτελικά τα ζευγάρια που θα αναμετρηθούν μεταξύ τους είναι: Άρσεναλ-Λίβερπουλ και Τσέλσι-Τότεναμ.

Λίβερπουλ – Λέστερ 3-3 (5-4 π.)

Μεγάλο παιχνίδι στο «Άνφιλντ». Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του θεσμού, η Λίβερπουλ κατάφερε να πάρει μία επική πρόκριση απέναντι στη Λέστερ (3-3 κ.α. 5-4 π.), εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Carabao Cup.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζότα που μείωσε σε 3-2 και σκόραρε το νικητήριο πέναλτι. Βασικός ο Κώστας Τσιμίκας που αγωνίστηκε για 80 λεπτά.

Οι «αλεπούδες» άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό με ένα εκπληκτικό τελείωμα του Βάρντι. Και μάλιστα τρία λεπτά αργότερα, ο Άγγλος έκανε το 2-0 και έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Ο Τσάμπερλεϊν ωστόσο μείωσε στο 19′ και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, πριν ο Μάντισον κάνει το 3-1 με έναν «κεραυνό» στο 33ο λεπτό.

Οι αλλαγές του Κλοπ στο δεύτερο μέρος άλλαξαν τις ισορροπίες. Ο Ζότα μείωσε σε 3-2 στο 68ο λεπτό και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι. Το μεγάλο γκολ ήρθε από τον Μιναμίνο στις καθυστερήσεις, στέλνοτας έτσι το ματς στα πέναλτι, όπου οι «κόκκινοι» επικράτησαν με 5-4.

Μπρέντφορντ – Τσέλσι 0-2

Άνετη και ωραία η αποδεκατισμένη Τσέλσι. Παρότι οι «μπλε» είχαν έντεκα απουσίες, τελικά κατάφεραν να φτάσουν στην πρόκριση, επικρατώντας με 2-0 της Μπρέντφορντ.

Όλο το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πρώτα στο 80ο λεπτό ο Τζέιμς έκανε τη σέντρα και ο Γιάνσον την έστειλε άθελα του στα δίχτυα της ομάδας του, πριν διαμορφώσει το τελικό 2-0 με πέναλτι ο Ζορζίνιο στο 85.