Serie A: Νίκες για Μίλαν, Ίντερ, γκέλα για Νάπολι

Με νίκες προχώρησαν Ίντερ και Μίλαν, ενώ η Νάπολι ηττήθηκε από τη Σπέτσια.

Για την 19η αγωνιστική της Serie A, Μίλαν και Ίντερ επιβλήθηκαν με 2-4 και 1-0 των Έμπολι και Τορίνο, αντίστοιχα. Αντίθετα, η Νάπολι γνώρισε αναπάντεχη ήττα με 0-1 από την Σπέτσια.

Στην Βενετία, η Λάτσιο έφυγε με το διπλό (1-3), ανοίγοντας το σκορ με τον Πέδρο μόλις στο 3ο λεπτό. H Βενέτσια ισοφάρισε στο 30′ με τον Φόντε και οι Ατσέρμπι στο 48′ και Αλμπέρτο στο 95′ έδωσαν την νίκη στους Λατσιάλι.

Στο Μαπέι Στέιντιουμ, η Μπολόνια πήρε θριαμβευτική νίκη κόντρα στη Σασουόλο με 0-3. Ο Ορσολίνι στο 36′ έδωσε το προβάδισμα στην Μπολόνια, ο Χίκεϊ έκανε δύο τα τέρματα των Ροσομπλού και ο Σανταντέρ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Στη Βερόνα, η τοπική ομάδα μοιράστηκε έναν βαθμό με τη Φιορεντίνα, με τον Λαζάνια στο 17ο λεπτό να σκοράρει για τους γηπεδούχους, ενώ ο Καστροβίλι στο 81′ χάρισε τον βαθμό στους Βιόλα.

Μια δύσκολη νίκη πήρε στο Τζουζέπε Μεάτσα η Ίντερ, επικρατώντας με 1-0 της Τορίνο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ντάμφρις στο 30ο λεπτό.

Στο Ολίμπικο η Ρόμα πέταξε δύο βαθμούς με αντίπαλο τη Σαμπντόρια, καθώς πήρε το προβάδισμα με τον Σομουρόντοφ στο 72ο λεπτό και δέχτηκε το τέρμα της ισοφάρισης οκτώ λεπτά αργότερα από τον Γκαμπιαρντίνι για το τελικό 1-1

Η Μίλαν επικράτησε με 2-4 της Έμπολι, με πρωταγωνιστή τον Φρανκ Κεσί που πέτυχε δύο τέρματα. Ο Ιβοριανός ποδοσφαιριστής άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό και ο Μπαϊράμι έξι λεπτά αργότερα έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Κεσί σκόραρε εκ νέου στο 42ο δεύτερο λεπτό για το προβάδισμα της Μίλαν. Οι Φλορέντσι στο 63′ και ο Ερνάντες στο 69′ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «Ροσονέρι». Το τελικό 2-4 έγραψε ο Πιναμόντι στο 84ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Τα αποτελέσματα:

Βενέτσια – Λάτσιο 1-3 (30′ Φόντε – 3′ Πέδρο, 48′ Ατσέρμπι, 95′ Αλμπέρτο

Σασουόλο – Μπολόνια 0-3 (36′ Ορσολίνι, 44′ Χίκεϊ, 94′ Σανταντέρ)

Ελλάς Βερόνα – Φιορεντίνα 1-1 (17′ Λασάνια – 81′ Καστροβίλι)

Ίντερ – Τορίνο 1-0 (30′ Ντάμφρις)

Ρόμα – Σαμπντόρια 1-1 (72′ Σομουρόντοφ – 80′ Γκαμπιαρντίνι)

Έμπολι – Μίλαν 2-4 (18′ Μπαϊράμι, 84′ Πιναμόντι – 12′,42′ Κεσί, 63′ Φλορέντζι, 69′ Ερνάντες)

Νάπολι – Σπέτσια 0-1 (37′ Ζέσους(αυτ))