Λιγκ Καπ βόλεϊ: Έκαναν την έκπληξη Φίλιππος Βέροιας και Φοίνικας Σύρου

Φίλιππος Βέροιας και Φοίνικας Σύρου θα διεκδικήσουν το τρόπαιο του Λιγκ Καπ “Νίκος Σαμαράς” του βόλεϊ καθώς προκρίθηκαν νικώντας ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Φοίνικα Σύρου στον ημιτελικό του Final 4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που διεξάγεται στη Βέροια, ηττήθηκε με 3-0 σετ (17-25, 20-25, 20-25) και ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για τη φετινή σεζόν. Μετά την κατάκτηση του 30ου πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός που έβγαλε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό πρόγραμμα με συνέχεις αγώνες το προηγούμενο διάστημα, βρέθηκε σε κακή ημέρα γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η αξιόμαχη ομάδα της Σύρου. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η φετινή σεζόν για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, η οποία αναμφίβολα κρίνεται επιτυχημένη με δεδομένη την επιστροφή στην κορυφή του ελληνικού βόλεϊ με την κατάκτηση του μεγάλου στόχου της χρονιάς που δεν ήταν άλλος από το πρωτάθλημα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με άσσο του Ράιτς  για λογαριασμό του Φοίνικα, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με Ανδρεάδη και Μιγιαΐλοβιτς. Μετά το 2-2, η ομάδα της Σύρου ξέφυγε για πρώτη φορά με +3, φτάνοντας στο 2-5, με τους ερυθρόλευκους να ισοφαρίζουν στο 6-6. Στην εξέλιξη του σετ ο Φοίνικας ανέκτησε το προβάδισμα του +3 για το 8-11και το αύξησε στο 9-13. Με 3-0 σερί ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο με τον Μιγιαΐλοβιτς να σημειώνει το 12-13. Οι Πειραιώτες έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν και ο Φοίνικας ξέφυγε εκ νέου με 13-17, διατηρώντας μέχρι το φινάλε του σετ το προβάδισμα για το 17-25  χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 0-1.

Το 2ο σετ ξεκίνησε με 0-3 του Φοίνικα ο οποίος διατήρησε το +3 (2-5, 3-6, 4-7) και το αύξησε στο 4-8 αρχικά και στο 4-9 στη συνέχεια, γεγονός που οδήγησε στο πρώτο ταιμ αουτ το Δημήτρη Καζάζη. Μετά το 5-10 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-10 με πάιπ του Φρομ αλλά ο Φοίνικας ανέκτησε τη διαφορά του +5 με άσσο του Ραιτς στο 7-12 και την διατήρησε στην εξέλιξη του σετ. Οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Φοίνικας και πήγε στο 20-25 φτάνοντας στο 0-2.

Στην έναρξη του 3ου σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μετά από ώρα με 4-3 αλλά δέχθηκε ένα 3-0 σερί για την απάντηση και το +2 του Φοίνικα στο 4-6. Με δυο διαδοχικά ερυθρόλευκα μπλοκ και 3-0 σερί οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 7-6.  Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο σημείο αυτό με την εικόνα να είναι πιο ισορροπημένη. Ο Φοίνικας μετά το 10-10, ξέφυγε με +2 (10-12, 11-13) με τον Εφραιμίδη να ισοφαρίζει εκ νέου στο 13-13, αλλά στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 13-16. Με άσσο του Μιγιαΐλοβιτς ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο 15-16 αλλά η ομάδα της Σύρου πήγε στο 15-19. Ακολούθησε το 18-23, με τους πρωταθλητές να μειώνουν σε 20-23  αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την προσπάθεια ανατροπής αφού ο Φοίνικας πήγε στο 20-25 για την τελική επικράτηση.

Τα σετ: 0-3 σε 1.28. 17-25 (27′), 20-25 (27′), 20-25 (29′)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 17-25

2ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 13-16, 18-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 9 (7/15 επ., 2 άσσοι, 43% υπ. – 17% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/28 επ., 1΄ασσος, 47% υπ. – 40% άριστες), Ανδρεάδης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 10 (10/21 επ.), Όκολιτς 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 48% υπ. – 26% άριστες), Τζιάβρας (λ), Χαραλαμπίδης 1 (1/1 επ.), Νικολάκης, Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης 1 (1/3 επ.).

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 11 (5/6 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ράιτς 18 (15/24 επ., 3 άσσοι), Πρωτοψάλτης 14 (10/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 44% άριστες), Παπαγγελόπουλος 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ράντκε 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 6 (5/16 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% υπ. – 29% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 80% υπ. – 50% άριστες).

Στον Α΄ ημιτελικό που έγινε στο γυμναστήριο Δημήτριος Βικέλας η ομάδα του Φίλιππου Βέροιας νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στον τελικό της διοργάνωσης και έγινε η τέταρτη ομάδα της περιφέρειας μετά τον Φοίνικα ΟΝΕΧ, τον Παμβοχαϊκό και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που φτάνει στον τελικό της διοργάνωσης η οποία εφέτος συμπληρώνει την 10η έκδοση της.

Ο Φίλιππος έκανε την εμφάνιση της χρονιάς, εγκλώβισε τον ΠΑΟΚ με το σερβίς και όλοι οι παίκτες του Σωκράτη Τζιουμάκα έκαναν την εμφάνισης της χρονιάς.

Ο Φίλιππος στο πρώτο σετ ξεκίνησε με τον ενθουσιασμό της παρθενικής του συμμετοχής σε φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς. Χτυπώντας από το κέντρο στην επίθεση και έχοντας ισχυρό μπλοκ προηγήθηκε 7-4 με τον Φέρελ. Ο ΠΑΟΚ φαινόταν μουδιασμένος, ο Φίλιππος πίεζε στο σερβίς και κράτησε το προβάδισμα του +3  μέχρι το 17-14. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 18-17 με τον Εβάντο. Με τους Τζιουμάκα, Στουντζίσκι να βγάζουν φωτιά στην επίθεση και τον Φέρελ στο μπλοκ πήραν συνεχόμενους πόντους και έκλεισαν το σετ 25-19.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι παίκτες του Σωκράτη Τζιουμάκη μπήκαν με το «γκάζι πατημένο» και στο δεύτερο σετ και με πέναλτι του Φέρελ προηγήθηκαν 8-5. Ο Σωτηρίου με άσσο έφερε τον δικέφαλο στο -1 (8-7) όμως οι «κόκκινοι» με τους Μαυροβουνιώτης και Τζιουμάκα πήγαν στο +4 (14-10). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, πλησίασε σε απόσταση αναπνοής 17-16 με μπλοκ του Κανέλλου και στη εξέλιξη του σετ ισοφάρισε 20-20 με τον Τερζή. Ο Φίλιππος έδειξε χαρακτήρα μπήκε σε θέση οδηγού και έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Τζιουμάκα. Ο ΠΑΟΚ έσβησε το πρώτο με τον Εβάντρο, όμως ο διαγώνιος του Φιλίππου τελείωσε το σετ 25-23 με κερδισμένο μπλοκ άουτ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο τρίτο σετ καθώς οι παίκτες του Νικολά Ματιάσεβιτς αφυπνίστηκαν και μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν το καλύτερο από το παιχνίδι. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι- χέρι στο σετ μέχρι το 5-5. Στη συνέχεια πέρασε στη θέση του σερβίς ο Άγκανιτς και οι Θεσσαλονικείς έτρεξαν σερί 5-0 προσπερνώντας 10-5. Ο Φίλιππος βελτίωσε την υποδοχή του, και με όπλο το ισχυρό μπλοκ έφτασε σε απόσταση αναπνοής 14-13 με τον Γάτση. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ άουτ επίθεση του Βαν Ντε Ντρις έφερε τις δύο ομάδες στα ίσα 15-15. Ο Σωτηρίου έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση για τον ΠΑΟΚ διαμορφώνοντας το 19-17. Ο δικέφαλος προηγήθηκε 23-19, ο Φίλιππος με σερί 4-0 ισοφάρισε 23-23. Ο δικέφαλος με χαμένο σερβίς του Εντουάρντο έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Κουμεντάκης δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με άσσο τελείωσε το σετ 25-23 και μείωσε 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ του αγώνα έσπασαν καρδιές. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι- χέρι μέχρι τα μισά της διαδρομής. Ο Μαυροβουνιώτης πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση έδωσε προβάδισμα στον Φίλιππο 14-12, όμως ο Τακουρίδης με επίθεση ισοφάρισε 15-15 για τον ΠΑΟΚ. Μαυροβουνιώτης και Εντουάρνο έφεραν την ομάδα της Ημαθίας στο +3 (19-16) όμως ο ΠΑΟΚ με αιχμή του δόρατος τον Βαν Ντε Ντρις προσπέρασε 23-22. Οι οικοδεσπότες όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν από τα χέρια τους την ιστορική ευκαιρία να πάνε στον τελικό. Με άσσο του Τζιουμάκα, ο οποίος εξετάστηκε από το βίντεο, έφτασε σε ματς μπολ 24-23, με τον Φέρελ στην επόμενη φάση να κάνει μπλοκ και να στέλνει την ομάδα του στον τελικό κάνοντας το 25-23.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου. Παρατηρητής: Δεληκωστίδης. Επόπτες: Σαρακινίδης, Βένος, Χάνος, Πλιάχα. Γραμματεία: Πασπάλα. Aναπληρωματικός – Video Check: Βασιλειάδης.