«Λευκές» ισοπαλίες για Γαλλία και Ιταλία, εύκολη νίκη για Δανία

Στο ντέρμπι της βραδιάς, Γαλλία και Πορτογαλία έμειναν στο μηδέν, ενώ η Δανία νίκησε εύκολα εκτός την Ισλανδία για το UEFA Nations League.

Το Εθνικό αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε το καθήκον του και νίκησε με 2-0 την Μολδαβία για την τρίτη αγωνιστική του Nations League και βρέθηκε να ισοβαθμεί στην κορυφή της βαθμολογίας με τη Σλοβενία που επικράτησε 0-1 του Κοσόβου.

Από εκεί και πέρα, Γαλλία και Πορτογαλία έμειναν στη λευκή ισοπαλία, ενώ για τον ίδιο όμιλο η Δανία πέρασε αέρας με 0-3 από την Ισλανδία. Τέλος Πολωνία και Ιταλία ήταν πάρα πολύ προσεκτικές και έμειναν στο 0-0.

Επίσης για την δεύτερη κατηγορία, η Τσεχία εξασφάλισε σπουδαίο εκτός έδρας «διπλό» με 1-2 επί του Ισραήλ, ενώ Ρωσία και Τουρκία έμειναν στο 1-1. Ακόμα, η Βόρειος Ιρλανδία γνώρισε την ήττα με 0-1 από την Αυστρία, η Σκωτία έκαμψε την αντίσταση της Σλοβακίας (1-0) και τέλος η Ουγγαρία πήρε σπουδαίο εκτός έδρας διπλό από τη Σερβία (1-0).

League A

Γαλλία – Πορτογαλία 0-0

Σε ένα πολύ ισορροπημένο πρώτη ημίχρονο, οι Ίβηρες είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες όσο κυλούσαν τα πρώτα λεπτά. Ουσιαστικά η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 34ο λεπτό και ήταν ευκαιρία για την Πορτογαλία. Από μία εκτέλεση φάουλ από δεξιά, ο Ζοάο Φέλιξ έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 73′ ο Πέπε σκόραρε, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Λιορίς, Παβάρ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ, Καντέ, Ραμπιό, Πογκμπά, Γκριεζμάν, Μπαμπέ (84′ Κομάν), Ζιρού (74′ Ζιρού).

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Γκερέιρο, Πέπε, Ντίας, Σεμέδο, Καρβάλιο (88′ Μουτίνιο), Περέιρα, Φέλικ, Φερνάντες, Σίλβα (61′ Ζότα), Ρονάλντο.

Ισλανδία – Δανία 0-3

Ακριβώς με την συμπλήρωσε 45 λεπτών με το αυτογκόλ του Σιγκούριονσον οι Δανοί ανοίξανε το σκορ στο Ρέικιαβικ.  Ο Κρίστιαν Έρικσεν στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου έφυγε στην αντεπίθεση, ο Ίνγκασον προσπάθησε να τον δυσκολέψει, αλλά δεν τα κατάφερε και ο Δανός σκόραρε για το 0-2. Ο «περίπατος» για τους Δανούς συνεχίστηκε, καθώς στο 61′ ο Σκοβ έγραψε το 0-3.

Ισλανδία (Έρικ Χάμρεν): Χάλντορσον, Πάλσον, Ίνγκασον, Σίγκουρτσον (73′ Ειγιολφσον), Μάγκνουσον, Τραούστασον (68′ Γκούντμουτσον), Γκούναρσον (46′ Αντερσον), Σιγκουριόνσον, Μπγιάρνασον, Σίγκουρτσον, Φινμπόγκασον (12′ Μπόντβαρσον).

Δανία (Κάσπερ Χούιλμαντ): Σμάιχελ, Σκοβ (79′ Μέλε), Κρίστενσεν, Κιάερ, Βας, Ντιλέινι, Χόιμπιεργκ, Έρικσεν, Μπρέιθγουεϊτ (87′ Γιόργκεσε, Πούλσεν (66′ Όλσεν), Ντόλμπεργκ (79′ Σίστο).

Πολωνία – Ιταλία 0-0

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ιταλία είχε πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία, καθώς παρόλο που οι Πολωνοί μπήκαν φανερά αγχωμένοι, η άμυνα τους είχε σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και το 0-0 στην ανάπαυλα ήρθε πολύ φυσιολογικά. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Πολωνία επανήλθε αρκετά καλύτερα και ήταν ανταγωνιστικότερη στο ματς. Οι δύο ομάδες το πάλεψαν, αλλά επικράτησαν οι καλές άμυνες και το τελικό 0-0 ήταν πέρα για πέρα δίκαιο.

Πολωνία (Γέρζι Μπρζέτσεκ): Φαμπιάνσκι, Γκλικ, Κεντζιόρα, Μπερεζίνσκι, Βαλούκιεβιτς, Κρικόβιακ, Μόντερ, Σιμάνσκι (59′ Γκροσίντσκι), Κλιχ (70΄Μίλικ), Γιόζβιακ (83′ Κάρμπονικ), Λεβαντόφσκι (82′ Λινέτι).

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Έμερσον, Ατσέρμπι, Μπονούτσι, Φλορέντσι, Βεράτι, Ζορζίνιο, Μπαρέλα (79′ Λοκατέλι), Πελεγκρίνι (83′ Μπεράρντι), Μπελότι (83′ Καπούτο), Κιέζα (70′ Κιν).

League B

Ισραήλ – Τσεχία 1-2

Η Τσεχία στάθηκε πολύ τυχερή, αφού στο 15ο λεπτό ο Αμπού Χάνα  σημείωσε αυτογκόλ, καθώς γύρισε την μπάλα στον Μαρτσιάνο, εκείνος έκανε τσαφ και άνοιξε το σκορ για τους Τσέχους. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48′ ο  Βύντρα με εξαιρετική κίνηση έφερε την μπάλα μπροστά του και πλάσαρε τον Μαρσιάνο για  το 0-2. Όμως το Ισραήλ απάντησε στο 56′ με όμορφο πλασέ του Ζάχαβι, ο οποίος μείωσε σε 1-2. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι.

Ισραήλ (Γουίλιμπαρτ Ρούτενσταϊνερ): Μαρτσιάνο, Ντάσα (75΄Νταμπούρ), Χάνα (46′ Μεναχέμ), Τίμπι, Γέινι, Ελχαμέντ, Φάνι (88′ Κάρζεβ), Νάτχο (75′ Γκολάσα), Σόλομον, Γουάισμαν (66′ Σάμπα), Ζάχαβι.

Τσεχία (Γιάροσλαβ Σιλχαβί): Βάτσλικ, Μπορίλ, Τσελούστκα, Κούντελα, Κούφαλ, Κραλ, Σούτσεκ, Προβόντ (93′ Πέτρασεκ), Νταρίντα, (88′ Χόλες) Μαζοπούστ (67′ Καντεράμπεκ), Βίντρα (68′ Σέβτσικ).

Βόρειος Ιρλανδία – Αυστρία 0-1

Ένα γκολ στο 42′ από τον Μίχαελ Γκρέγκοριτς ήταν αρκετό ώστε η Αυστριακοί να νικήσουν την αξιόμαχη Βόρειος Ιρλανδία με 0-1.

Βόρειος Ιρλανδία (Ίαν Μπάρακλου): ΜακΓκόβερν, Ντάλας (73′ Τόμσον), Κάθκαρτ, Έβανς, Λιούις, ΜακΛάφλιν, Ντέιβις (73′ Έβανς), Γουάιτ, ΜακΝερ (83′ Μαγκένις), Τζόουνς, Λάφερτι (61′ Ουάσινγκτον).

Αυστρία (Φράνκο Φόντα): Πέρβαν, Αλάμπα, Χιντερέγκερ, Ντράγκοβιτς, Λάινερ, Μπάουμγκαρτνερ, Ίλσανκερ, Ρανφτλ (73′ Τρίμελ), Μπάουμγκαρντλιγκερ, Γκρέγκορτις (80′ Γκριμπτς), Σλάγκερ.

Ρωσία – Τουρκία 1-1

Ο Μίραντσουκ με αριστερό πλασέ πέτυχε το γκολ και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, στο 28ο λεπτό. Στο 62′ ο Καραμάν έφερε το ματς στα ίσα, αφού σκόραρε για το 1-1 των Τούρκων, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ρωσία (Στάνισλαβ Τσερτσέσοφ): Σούνιν, Καραβάεφ, Σεμιόνοφ, Κουντριάσοφ, Ζίροβ, Ζόμπνιν, Οζντόεφ, Ιόνοφ, Μίραντσουκ, Κουζγιάγιεφ, Τζιούμπα.

Τουρκία (Σενόλ Γιουνές): Γκιουνόκ, Τσελίκ, Ντεμιράλ, Κάμπακ, Μεράς, Τεκντεμίρ, Τουφάν, Τσαλχάνογλου, Καραμάν, Καράσα, Γιλμάζ.

Σκωτία – Σλοβακία 1-0

Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, η Σκωτία κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ στο 54′, με το τέρμα που σημείωσε ο Ντάικς. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Στιβ Κλαρκ διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα, δεν κινδύνεψε σχεδόν καθόλου και πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο.

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, Οντόελ, Κονσιντίν, Γκάλαχερ, Ρόμπερτσον, Φλεκ ΜακΤόμινεϊ, ΜακΛιν, ΜακΓκιν, Ντίκες, Φρέιζερ.

Σλοβακία (Πάβελ Χάπαλ): Κούτσιακ, Χολούμπεκ, Βάλιγιεντ, Νινιάι, Κοσελνίκ, Χάμσικ, Γκρέγκους, Μπέρο, Χαράσλιν, Σχάντζ, Μποζενίκ.

Σερβία – Ουγγαρία 0-1

Ένα γκολ στο 20ο λεπτό  του Κόνιβες που έκανε άνω κάτω την άμυνα των Σέρβων, ήταν αρκετό για να φύγει δια πηρός και σιδήρου με το 0-1 η Ουγγαρία.

Σερβία (Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς): Ράικοβιτς, Μίτροβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Γκατσίνοβιτς, Γκούντελι, Τάντιτς, Μιλιβόγεβιτς, Μλαντένοβιτς, Γιόβιτς, Λιάγιτς.

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Σαλάι, Λανγκ, Μπότκα, Χάνγκια, Καλμάρ, Νάγκι, Γκάζνταγκ, Μπέσε, Νίκολιτς, Κόνγβιες.

League C

Ελλάδα – Μολδαβία 2-0

Τη νίκη με 2-0 πήρε η Εθνική Ελλάδας κόντρα στη Μολδαβία στο ΟΑΚΑ, για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου στην τρίτη κατηγορία του UEFA Nations League. Σκόρερ ο Μπακασέτας με πέναλτι και ο Μάνταλος. Περισσότερα για τον αγώνα εδώ.

Κόσοβο – Σλοβενία 0-1

Η μοναδική καλή στιγμή του ματς ήταν στο 22ο λεπτό ο Βούκτσιτς σκόραρε για το 0-1 της Σλοβενίας στην Πρίστινα. Το Κόσοβο ήταν αρκετά μαχητικό, ωστόσο ο Όμπλακ ήταν εκεί για να «καθαρίσει» όποτε χρειάστηκε για την Σλοβενία και αναπόφευκτα ήρθε η ήττα για τους Κοσοβάρους.

Κόσοβο (Μπερνάρντ Χαλάντες): Μούριτς, Χαντεργκιονάι, Ντρέσεβιτς, Αλίτι, Πακαράντα, Μπερίσα, Σάλα, Ζεγκρόβα, Τσελίνα, Ζενέλι, Κολόλι.

Σλοβενία (Ματιάζ Κεκ): Όμπλακ, Μπάλκοβετς, Μέβλια, Μπλάζιτς, Στογιάνοβιτς, Βέρμπιτς, Κούρτιτς, Μπιγιόλ, Ρεπ, Λόβριτς, Βούτσκιτς.