«Λευκή» ισοπαλία η Μπράιτον με την Έβερτον, σημαντική νίκη η Γουέστ Μπρομ

Η πολύ καλύτερη Μπράιτον δεν κατάφερε να λυγίσει την Έβερτον, μικρό βήμα παραμονής η Γουέστ Μπρομ που επικράτησε της Σαουθάμπτον.

Για την 31η αγωνιστική της Premier League, η Μπράιτον αναδείχτηκε ισόπαλη με την Έβερτον και η Γουέστ Μπρόμ μετά την επική νίκη επί της Τσέλσι, έκανε “περίπατο” με την Σαουθάμπτον, παίρνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην μεγάλη προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία.

Μπράιτον- Έβερτον 0-0

Η Μπράιτον ήταν ανώτερη της Έβερτον σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, όμως δεν πέτυχε γκολ, μένοντας στην ισοπαλία με 0-0 και βρίσκεται πλέον στην 15η θέση με 33 βαθμούς, ενώ τα “Ζαχαρωτά” είναι στην 8η με 48 βαθμούς.

Η Μπράιτον ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας τον έλεγχο και είχε τρεις αξιόλογες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να πάρει το προβάδισμα. Στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μόντερ σούταρε από μέση απόσταση, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ και στο 31′ ο Μοπάι έκανε ένα σπριντ, πάτησε περιοχή και εκτέλεσε, όμως η μπάλα σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών. Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μισού, έγινε στο 34′ με σουτ του Μπισούμα από πλεονεκτική θέση που πέρασε και αυτό άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάλι οι γηπεδούχοι έγιναν πρώτοι απειλητικοί με τον Μόντερ στο 67′ που πραγματοποίησε ένα σουτ από μέση απόσταση, αλλά ήταν ξανά άστοχος. Η Έβερτον εμφανίστηκε στον αγώνα στο 71′, όταν ο Χάμες Ροντρίγκες εξασφάλισε λίγο χώρο μέσα στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα σουτ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Σάντσες.

Η Μπράιτον ήταν καταιγιστική και είχε δύο ακόμα καλές φάσεις που έγιναν από πλεονεκτική θέση στο 77′ με τον Μοπάι, το σουτ του οποίου κατέληξε άουτ και του Τροσάρντ στο 78′ που κόπηκε από ένα αμυντικό. Στην συνέχεια, από το κόρνερ που εκτελέστηκε ο Ντανκ έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Όλσεν ήταν σε ετοιμότητα, έπεσε και απέκρουσε. Στο 90ο λεπτό στην τελευταία φάση του αγώνα, πήγε να “κλέψει” την νίκη με τον Ιβόμπι, αλλά το τελείωμά του από καλό σημείο δεν βρήκε στόχο. Το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού.

Κίτρινες: 58′ Ντανκ, 82′ Κιν

Μπράιτον (Πότερ): Σάντσες, Βέλτμαν, Ντανκ, Γουάιτ, Μόντερ (88΄Μπερν), Μπισούμα, Λαλάνα, Γκρος, Τροσάρντ, Γουέλμπεκ, Μοπάι (88′ Γιάχανμπακς).

Έβερτον (Αντσελότι): Όλσεν, Κόουλμαν, Κιν, Μίνα (58′ Ιβόμπι), Χολγκέιτ, Γκόντφρεϊ, Ροντρίγκεζ, Σίγκουρντσον, Ντέιβις (88′ Μπρόντχεντ), Ντιν, Ριτσάρλισον.

Γουέστ Μπρόμ- Σαουθάμπτον 3-0

Η Γουέστ Μπρόμ επικράτησε εύκολα της Σαουθάμπτον με 3-0 και βρίσκεται στην 19η θέση έχοντας μαζέψει 24 βαθμούς, δίνοντας “μάχη” για την αποφυγή του υποβιβασμού, ενώ οι Άγιοι είναι στην 14η θέση με 36 βαθμούς.

Σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Περέιρα στο 32′, Φίλιπς 35′ και Ρόμπινσον στο 69′. Αξιοσημείωτο είναι ότι οι ηττημένοι έχασαν πέναλτι στο 90+4′ καθώς ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, ο Τζόνστοουν απέκρουσε την εκτέλεση του Γουόρντ-Πράουζ.