Ματσάρα στο Μπαλαΐδος θριάμβευσε η Σεβίλλη

Χορταστικό θέαμα με επτά γκολ και δύο ανατροπές στο Μπαλαΐδος, με τη Σεβίλλη να φεύγει με τη νίκη κόντρα στη Θέλτα.

Την καλή φόρμα στην οποία βρίσκεται το τελευταίο καιρό πιστοποίησε η Σεβίλλη. Η ομάδα του Τζουλέν Λοπετέγκι να επικρατεί με 3-4 της Θέλτα και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στα πέντε τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (έχει και μία ισοπαλία σε αυτό το διάστημα) που την φέρνει στο -6 από την κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το ματς στο Μπαλαΐδος ήταν αρκετά ισορροπημένο και αυτό αποτυπώθηκε και στον αριθμό των τελικών προσπαθειών, με 11 για κάθε ομάδα, με τους γηπεδούχους να έχουν 5 στην αντίπαλη εστία και τους φιλοξενούμενους 6.

Όσο για την εξέλιξη του ματς, ήταν άκρως συναρπαστική. Οι Σεβιγιάνοι προηγήθηκαν στο 7′ με τον Κουντέ αλλά μέχρι το 23′ ο Άσπας είχε υπογράψει την ανατροπή με δύο γκολ, για να κλείσει το ημίχρονο με την Θέλτα μπροστά στο σκορ με 3-2 με τα τέρματα των Φερνάντο στο 35′ και Μέντες στο 43′.

Ωστόσο, οι συγκινήσεις δεν έλειψαν και στο δεύτερο ημίχρονο καθώς τότε έγινε η δεύτερη ανατροπή, με τον Ράκιτιτς να ισοφαρίζει σε 3-3 με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα και τον Πάπου Γκόμεζ να υπογράφει τη νίκη των Ανδαλουσιανών, μπαίνοντας αλλαγή στο 67 αντί του Σούσο και γράφοντας το τελικό 4-3 στο 76′.

Θέλτα: Βιγιάρ, Μάγιο, Άιντο, Φοντάν, Καρικόλ, Τάπια, Μέντες, Σουάρεθ, Νολίτο (86′ Μπαέθα), Μίνα (27′ Φερέιρα (83′ Μπελτράν)), Άσπας

Σεβίλλη: Μπόνο, Νάβας (86′ Μουνίρ), Κουντέ, Κάρλος, Ακούνια, Χορδάν (64′ Τόρες), Φερνάντο, Ράκιτιτς (86′ Γκουντέλ), Σούσο (67′ Γκόμες), Εν-Νεσιρί (64′ Ντε Γιονγκ), Οκάμπος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:
Παρασκευή 9 Απριλίου

Ουέσκα – Έλτσε 3-1 (3, 88′ πέν. Μιρ, 30′ Σάντρο / 4′ αυτ. Βάβρο)

Σάββατο 10 Απριλίου

Χετάφε – Κάντιθ 0-1 (64′ αυτ. Τιμόρ)

Αθλέτικ – Αλαβές 0-0

Έιμπαρ – Λεβάντε 0-1 (45+2′ Ντε Φρούτος)

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 2-1 (13′ Μπενζεμά, 28′ Κρόος / 60′ Μινγκέθα)

Κυριακή 11 Απριλίου

Βιγιαρεάλ – Οσασούνα 1-2 (70′ αυτ. Γκαρθία / 64′ Μονκαγιόλα, 74′ Μπούντιμιρ)

Βαλένθια – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2 (60′ πέν. Βας, 73′ Παουλίστα / 33′ Γκεβάρα, 45′ Ίσακ)

Βαγιαδολίδ – Γρανάδα 1-2 (41′ πέν. Ορεγιάνα / 78′ Μολίνα, 86′ Κίνι)

Μπέτις – Ατλέτικο 1-1 (20′ Τέγιο / 5′ Καράσκο)

Δευτέρα 12 Απριλίου

Θέλτα – Σεβίλλη 3-4 (20′ πεν. 23′ Άσπας, 43′ Μέντες / 7′ Κουντέ, 35′ Φερνάντο, 60′ Ράκιτιτς, 76′ Γκόμες)