«Λευκή» ισοπαλία στο Στάμφορντ Μπριτζ

Χωρίς σκορ και θέαμα ανάμεσα σε Τσέλσι και Γουλβς, ακριβώς το αντίθετο προσέφεραν Μπέρνλι και Άστον Βίλα

Η Τσέλσι ήρθε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) με τη Γουλβς στο Στάμφορντ Μπριτζ, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Η πρώτη αναμέτρηση με τον Τούχελ στον πάγκο, προβλημάτισε αρκετά. Παρόλο που οι ”μπλε” είχαν τεράστιο ποσοστό κατοχής (79% Τσέλσι – 21% Γουλβς), δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν καμία από τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν και έμειναν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 30 βαθμούς. Η Γουλβς βρίσκεται στην 13η θέση και έχει 23 βαθμούς.

Η αναμέτρηση ανάμεσα στους ”μπλε” και τους ”λύκους” προσέφερε απειροελάχιστες φάσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 15′ λεπτό όταν ο Χάβερτς πάτησε περιοχή έπειτα από ωραία κούρσα, όμως το πλασέ του στην αριστερή γωνία ήταν αδύναμο και το σταμάτησε ο Ρουί Πατρίσιο.

Στο 39′ λεπτό ο Ρούντιγκερ επιχείρησε να σκοράρει με κεφαλιά, όμως ο Πατρίσιο απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Μόλις ένα λεπτό μετά ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν. Ο Ντεντόνκερ έκανε μια πολύ καλή κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μεντί.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μόνο μια καλή ευκαιρία.

Στο 72′ λεπτό ο Νέτο έπιασε μια κεφαλιά ανενόχλητος μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μεντί.

Στο 86′ λεπτό ο Άμπραχαμ δοκίμασε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Πατρίσιο δήλωσε για άλλη μια φορά το παρόν με μια θεαματική απόκρουση.

Κίτρινες: Νέτο, Τσίλγουελ

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Τσίλγουελ (76′ Πούλισιτς), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Χάντσον Οντόι, Ζιγέχ (82′ Μούντ), Χάβερτς, Ζιρού (77′ Αμπραχάμ)

Γουλβς (Σάντο): Πατρίσιο, Κίλμαν, Κόντι, Μπολί, Σεμέδο, Ντεντόνκερ, Νέβες, Άϊτ-Νουρί (46′ Χούβερ), Ποντένσε (72′ Χοσέ), Νέτο, Τραορέ (80′ Μουτίνιο)

Μπέρνλι – Άστον Βίλα 3-2

Η Μπέρνλι επικράτησε με 3-2 της Άστον Βίλα στο Τουρφ Μουρ, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Σε μια αναμέτρηση με πολλά γκολ και δράση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να επεκτείνουν τη διαφορά τους από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα.

Η Άστον Βίλα άνοιξε το σκορ με τον Γουάτκινς στο 14′ λεπτό, όμως δεν κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά των τερμάτων πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ενώ είχε τις ευκαιρίες της.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μι πέτυχε το 1-1 με ωραία κεφαλιά, όμως στο 68′ λεπτό ο Γκρίλις έβαλε τους φιλοξενούμενους και πάλι μπροστά στο σκορ. Η Μπέρνλι με πρωταγωνιστές τους ΜακΝιλ και Γουντ, πέτυχε δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (76′ και 79′ λεπτό) ολοκληρώνοντας την ολική ανατροπή.

Η Άστον Βίλα πίεσε τα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως δεν κατάφερε να ”κλέψει” τον βαθμό της ισοπαλίας.

Έπειτα από την μεταξύ τους αναμέτρηση, η Μπέρνλι με αυτή την πολύ σημαντική νίκη είναι στην 15η θέση με 22 βαθμούς, ενώ η Άστον Βίλα έπεσε στην 10η θέση και έχει 29 βαθμούς.